Nový a český Communicator

Autor: Michal Pohořelský, CHIP 5/00, str. 156-157

Když firma IBM uvedla v září 1998 na trh anglický špičkový WWW prohlížeč Netscape Communicator 4.04 pro systém OS/2 Merlin 4.0, začala se psát nová kapitola českého Internetu. V říjnu 1998 byla totiž vypuštěna jeho plně česká verze. Kvůli několika drobným chybám a především nové verzi jazyka Java (verze 1.1.7) byla v únoru 1999 vypuštěna nová aktualizovaná verze WWW prohlížeče opět v plně české verzi. V září 1999 se však na internetu objevil nový špičkový WWW prohlížeč Netscape Communicator 4.61 (Communicator), který začal být okamžitě nabízen ve více než 15 jazykových verzích včetně češtiny!

Tento český internetový OS/2 prohlížeč, který je zdarma k dispozici na internetu, je plně optimalizován pro OS/2 Merlin 4.0 i nový OS/2 Aurora 4.5 (OS/2 Warp Server for E-business). Uživatelé staršího systému OS/2 Warp 3.0 si musí vystačit s Netscape Navigatorem 2.02. Posuzovaný Communicator představuje hodně silnou alternativu ke známým prohlížečům pro Windows. Communicator v některých parametrech jasně překonává i standardní Netscape Communicator 4.7 for Win32. Communicator vyžaduje počítač s procesorem Pentium / 120 MHz, 16 MB RAM (doporučuji rychlejší procesor a 32 MB RAM) a systém OS/2 Merlin 4.0. V rámci inteligentní instalace obsadí aplikace na pevném disku asi 17 MB prostoru.

Plocha aplikačního okna WWW prohlížeče je klasicky rozdělena na tři části. V horní třetině části je umístěno celkem sedm menu (Soubor, Úpravy, Zobrazení, Přejít, Communicator, Nápověda a Odkazy) a přehledná nástrojová lišta s 9 ikonami. Druhou větší část tvoří editační okno s načteným souborem. V editačním okně funguje pravé tlačítko myši. Pokud ho podržíme stisknuté nad vybraným objektem, dostaneme nabídku činností, které s ním lze provádět. Výběr možností se samozřejmě liší podle objektu. Dolní třetinu okna tvoří multifunkční informační řádka. Velkou předností je mohutná podpora techniky přetahování myší. Drtivá většina uživatelů, jenž mají obchodní kontakty s Japonskem, Koreou nebo Čínou, rovněž ocení plnou podporu DBCS. Silnou stránkou prohlížeče je také velmi podrobná česká nápověda.

Pokud používáte anglickou verzi OS/2 Merlin, můžete si vychutnat asi největší trhák Communicatoru (systému OS/2) - možnost ovládat ho prostřednictvím svého hlasu ! Uživatelé všech konkurenčních WWW prohlížečů (včetně Internet Exploreru 5.0) mohou jen tiše závidět. Communicator se může pochlubit plnou podporou HTML 4.0, špičkového jazyka Java verze 1.1.8 včetně AWT, JavaBeans, JavaScript verze 1.3, výborných JavaScriptových kaskádových stylů (JSSS) a klasických kaskádových stylů (CSS). Bezpečná komunikace mezi uživatelem a serverem je podporována protokolem SSL 2.0 i novějším SSL 3.0.

Zpět na začátek stránkyChytré prohlížení

Aktuální Communicator nabízí 2 nové technologie, které se maximálně snaží usnadnit uživatelům nalezení požadovaných informací. Technologie Smart Browsing výrazně usnadňuje vyhledávání na Internetu přes Netcentrum firmy Netscape. Uživatel může zadat jméno firmy či služby, o níž chce získat podrobnější informace a Netcentrum mu samo nabídne příslušnou internetovou stránku. Vyhledávací stroj je tak výkonný, že lze zadat pouze obecně platné jméno (např. Car či Travel) a Netcentrum ve spojení s ostatními katalogovými servery (třeba Yahoo) nabídne seznam WWW stránek, které se k danému zadání vztahují. Při vlastním prohlížení se uplatní technologie reprezentována tlačítkem Související (Whats Related), které je umístěno hned vedle URL řádku. Po jeho aktivaci se objeví roletové menu se seznamem dalších přímo souvisejících stránek.

Významným přínosem je rovněž úplná integrace dvou špičkových nástrojů - Poštovního centra (Netscape Messenger) a Diskusních skupin NEWS (Netscape Collabra). Poštovní centrum, které slouží k přepychovému přijímání a odesílání elektronické pošty, plně podporuje uznávaný standard MIME, přenosové protokoly SMTP, POP3 a IMAP4, odesílání pošty v HTML formátu a filtrování došlé pošty do definovaných složek. Drtivá většina českých zkušených uživatelů (programátorů) také jistě ocení integrovaný grafický internetový editor Netscape Composer, který pracuje v režimu WYSIWYG (viz. CHIP 9/99, str. 136).

Komplexní Adresář (Netscape Calendar) je poslední výraznou novinkou v celém WWW prohlížeči. Jedná se o kvalitní nástroj umožňující detailní plánování úkolů i schůzek a evidenci poznámek všeho druhu. Ovládání adresáře je velmi jednoduché a silně intuitivní.

Zpět na začátek stránkyOS/2 Plug-in Pack verze 3.0

Samotný Communicator je doprovázen (stejně jako předchozí Netscape Communicator 4.04) zdarma distribuovaným Plug-in Pack programem. Komfortní instalace produktu vyžaduje asi 2.5 MB diskového prostoru. Po novém startu systému Plug-in Pack obohatí funkce Communicatoru ve třech důležitých oblastech:

  1. Přidá několik multimediálních nativních Plug-in modulů. Díky těmto modulům může uživatel využívat skutečně rozmanité typy multimediálních dat - AVI, MOV, MPEG, FLC, FLI, WAV, AU (SND), AIFF, VOC, IFF a MIDI.
  2. Přidá kompletní podporu pro Plug-in moduly z Windows 3.x. Tato podpora uživatelům otevírá bránu k obrovskému počtu 16bitových modulů s nejrůznějším zaměřením.
  3. Přidá kompletní softwarový video přehrávač MPEG filmů. Nová podpora multimédií MPEG zahrnuje přehrání souborů video standardu MPEG, který nevyžaduje speciální hardware.
Český WWW prohlížeč Netscape Communicator 4.61 pro OS/2 reprezentuje špičkovou kvalitu a názorně demonstruje, že systém OS/2 je na trvalém vzestupu.

Zpět na začátek stránkyInfotipy

  1. Chip CD 11/1998, adresář x:\ZKUSTE\SVET_OS2\NETS_202
  2. Chip CD 09/1999, adresář x:\ZKUSTE\SVETOS2\NETS_202
  3. Chip CD 03/2000, adresář x:\ZKUSTE\SVETOS2\NETS_404

Zpět na začátek stránkyPopis

Hardwarové nároky: Pentium / 120 MHz, 16 MB RAM, grafika 1 MB VRAM, 17 MB na disku.
Výrobce: IBM a Netscape
Poskytl: WWW-4.IBM.COM/SOFTWARE/OS/WARP/NETSCAPE/
Cena: Freeware - zdarma