Advanced Web Editor

AWE je jednoduchý HTML editor vhodný proprofesionály a poloprofesionály, neboť vyžaduje znalost jazyka HTML. V žádném případě není WYSIWYG ani SemiWYSIWYG, nýbrž prostý ASCII editor doplněný o sadu podpůrných nástrojů. Instalace je nenáročná, jenom rozbalte jediný soubor stažený např. z archívu Hobbes do vámi požadovaného adresáře.

Vlastní tvorbu dokumentů zajišťuje pomocí již vytvořených částí kódu (PARTS) nebo sadou tagů sdružovaných do logických celků - definic (DEFINITIONS). Nejprve vyberete definici, z ní požadovaný tag, pak nastavíte jeho parametry a následně vložíte do dokumentu tlačítkem Aplikovat. Postup je snadný, leč poněkud zadrhává pokud má vkládaný tag více parametrů. Nelze je totiž nastavit všechny najednou. V takovém případě se uvedený postup doplní o výběr dalšího parametru tagu, nastaví se jeho hodnota a vloží do dokumentu klávesou Enter. Několik takto vytvořených tagů pak můžete uložit do souboru *.PAR a následně využívat jako část, kterou lze volně vložit do dokumentu. Dalším pomocníkem jsou vlastnosti projektu: informace o aktuálním dokumentu, seznam použitých odkazů, obrázků a vložených souborů. Za zmínku ještě stojí konverze na malá a velká písmena.

Jak to všechno vlastně vypadá (JPeg, 112.9K)

Ovládání programu vám nebude činit větší problémy, a to proto, že AWE pomocných funkcí a utilit příliš nenabízí. Práce se soubory je naprosto nedokonalá a nedomyšlená. Po celou dobu editace souboru nezjistíte nikde jeho jméno. V editační části hlavního okna se vždy při spuštění zobrazí posledně zpracovávaný text, jež lze samozřejmě upravovat. Bohužel to ale není žádný otevřený soubor, a tudíž takto vytvořené změny nemáte kam uložit. Při úpravě již vytvořeného dokumentu se změny automaticky ukládají a soubor se tak přepisuje, aniž by byl uživatel patřičně vyrozuměn. Člověk neználý poměrů pak bezstarostně pracuje zbytečně, resp. ničí své staré dobré šablony, apod. Dalším nedostatkem je, že pracovat s více soubory najednou není možné.

Nastavení a konfigurace programu jsou statické a neměnné. Jediné, co lze změnit, jsou sady definic, tagů a částí, případně je možné vytvářet nové.

Z hlediska užitečnosti a usnadnění práce se AWE moc nevyznamenal, použití klávesnice pro psaní tagů nahrazuje zběsilým běháním a klikáním myši. Práce se soubory je nedostačující. K zobrazení dokumentu (Preview) využívá externí prohlížeč, standardně Netscape, ale to lze změnit. Bohužel pouze přímým zásahem do konfiguračního souboru. Na druhou stranu AWE oplývá skutečně neskutečným množstvím definic a tagů, např. tabulky, speciální symboly rozdělené na matematické, obchodní, specifické pro určitý jazyk (španělština, francouzština, dánština), seznamy, formuláře, rámce, JavaScripty, specifikace HTML 3.2, HTML 4.0, PHP 2.0, HTP 1.1, CFML 3.1 a další.