Český spolek uživatelů OS/2

Připojení OS/2 Warpu v4 na Internet přes IOL


Úvodní | Články | Forum | Hry | Mapa serveru | Poradna | Prohlídka OS/2 | Recenze | Rozcestník | Různé | Skupina | Tipy a triky

Config.sys | FTP-PM pro OS/2 | Instalace Embellish | Instalace Lotus Notes | Instalace OS/2 | Instalace fixpaku | Ladíme systém | Maintenace partition | Odstranění Tančícího slona | Připojení OS/2 na Inet | Rozdělení pevného disku | Skenování a grafika | SoundBlaster | Voice Type

Aktualizováno:
Autor: Jiří Jirsák

 

Tento článek je určen pro ty, kdo chtějí využít připojení k Internetu pomocí služby Internet On Line od společnosti Telecom a nejsou příliš zběhlí v nastavování připojení v prostředí OS/2 Warp v 4. Před zakoupením sady doporučuji zájemcům sehnat si prohlížeč Netscape Navigator for OS/2 v 2.02 či vyšší (dostupný např. u firmy Axon SW&HW Praha (tel.: 02-22 23 06 22) jako součást CD s fixpaky za cca 600Kč, nebo na Internetu http://www.software.ibm.com nebo http://www.netscape.com). Poslední, volně dostupnou verzi, lze získat na http://service5.boulder.ibm.com/pcpd.nsf/ocomm40+home.

Jednoho dne jsem se rozhodl, že se taky doma "konečně" připojím na Internet. Zvažoval jsem různé nabídky od různých poskytovatelů. Prvním kritériem byly pořizovací a následně provozní náklady. Hledal jsem tedy providera v našem městě, aby všechna internetová volání byla tarifikována jako místní hovor (ve špičce impuls za tři minuty, mimo špičku impuls za šest minut). Vzhledem k tomu, že v našem městě jsou pouze dva poskytovatelé - OASANET a SPT Telecom, není možností mnoho. V prázdninovém časopisu Computer jsem vyčetl stručné informace o službě Internet On Line (IOL) a zaujala mě i rozumná cena. Zvolil jsem tedy Internet On Line od Telecomu.

Zakoupil jsem v prodejně Teleset "Internet action set", resp. tenkou brožurku s CD přílohou a smlouvou, za necelých 300 Kč. Doma jsem instalační sadu rozbalil a započal se čtením, nebo spíše prolistováním příručky. Jak je zvykem, příručka neobsahovala ani zmínku o instalaci pro jiné operační systémy než Windows (3.x, 95). Na přiloženém CD nalezneme popis konfigurace připojení také pouze pro Windows. Nachází se zde však příslušný software i pro Windows NT a Mac OS. Pro OS/2 Warp lze z manuálu použít identifikační kód, heslo pro přístup na registrační stránku IOL a adresu DNS.

Zpět na začátek stránkyA jak tedy připojit OS/2 Warp na Internet?

 1. Warp v4 naštěstí již podporu Internetu obsahuje. Musíte mít však instalovány programy pro Internet. V českém Warpu by měl být v menu na liště program Dial-Up (SLIPPM.EXE). Program, který umožňuje vytočení čísla spolu s připojením k Internetu. Nalezneme jej v menu OS/2Warp - Programy - Internet (Modem) - Dial Other Internet Providers. Po odklepnutí této volby spustíme program IBM Dial-Up for TCP/IP. Tento program musíte spustit vždy, pokud chcete provést připojení se na Internet, ať už požíváte jakýkoliv prohlížeč nebo pouze poštovního klienta.

  warpiol1.gif

 2. Dále zvolíte volbu Add Entry (přidat). Objeví se nový formulář pro nastavení vlastností připojení. Na všech formulářích je nutné vyplnit údaje, které jsou označeny symbolem *.

  warpiol2.gif

 3. Na první stránce (Login Info) zadáme *Name: IOL (dle vlastního uvážení). Dále zkontrolujeme, zda-li u Password není zaškrtnuto Required. Myší upravíme tak, aby zaškrtnutí bylo prázdné. Do pole Phone Number zadáme bezplatné číslo 0800-888888 (opíšeme z manuálu správné). Posledním důležitým údajem je správné zvolení Connection Type na PPP. Myší klikněte na bod před údajem PPP.

  warpiol3.gif

 4. Na druhé stránce (Connect Info) ponecháme údaj *MRU Size: 1500 a také zaškrtnuté políčko VJ Compression. Ve druhé části vyplníme do *Domain Nameserver příslušné číslo, které najdeme v manuálu v kapitole Konfigurace připojení - odstavec 3 pod označením Server DNS. Zastupující DNS nezadáváme. Ještě je třeba vyplnit údaj *Your Domain Name textem iol.cz, podle obrázku. Tuto potřebnou informaci v manuálu bohužel nenalezneme, protože Windows si jméno přebírají samy ze serveru.

  warpiol4.gif

  Třetí stránku (Server Info) můžeme klidně vynechat, není třeba ji vyplňovat.

 5. Poslední, čtvrtá stránka se týká samotného modemu (Modem Info). Typ našeho modemu zvolíme v listovacím menu Modem Type. Podle vybraného se automaticky nastavují i inicializační řetězce (Initialization String 1,2). Ještě je třeba nutné pro vytáčení pulzní volbou změnit údaj Prefix. Místo ATDT (tónová volba) na ATDP (pulzní volba). Pokud mezi modemy nenalezneme vlastní typ, můžeme zvolit libovolný modem s odpovídající přenosovou rychlostí a přizpůsobit inicializační řetězce podle manuálu od modemu. Poměrně univerzálně fungují typy GVC, Hayes, Supra.

  warpiol5.gif

 6. A máme nastaveno první bezplatné připojení pro provedení registarce u IOL. Dojkliknutím uzavřeme okno nastavení a na dotaz "Do You want to save Your changes ?" odpovíme "Save". V okně Name se objeví námi zadané IOL. Než přistoupíme k samotnému vytočení linky, musíme si připravit prohlížeč. Součástí Warpu je program WebExplorer (EXPLORE.EXE) nebo můžeme použít Netscape Navigator for OS/2 (možná i verzi pro Windows, ale nezkoušel jsem). Po nalezení, případně nainstalování některého z uvedených prohlížečů můžeme spustit Dial (ikona na okně programu Dial-Up). Modem začne vytáčet zadané číslo a počkáme, až se naváže spojení. Pokud je obsazeno, Dial-Up zavěsí a musíme znovu kliknout na Dial. Úspěšné navázání spojení poznáme podle hlášení, které je vypisováno v dolní části okna programu Dial-Up. Poslední hlášení, v okně Status, by mělo začínat [PPP]........

 7. Následuje spuštění prohlížeče. Po naběhnutí v nabídce prohlížeče nalezneme Open Location u Nestcape Navigatoru nebo Open a new document (URL) u WebExploreru. Po aktivaci nabídky zadáme http://reg.iol.cz a potvrdíme. Měla by se objevit úvodní registrační stránka služby IOL. Dále postupujeme podle instrukcí na obrazovce a listujeme a vyplňujeme. Vyplníme potřebné údaje a na závěr vše ukončíme. Zbývá ještě zavěsit. To provede volba Hang-Up programu Dial-Up. Po pár sekundách se modem odpojí od sítě a zavěsí.

  Po úspěšném ukončení registrace je nutné změnit nastavení připojení v programu Dial-Up. Zvolíme Modify Entry a začneme. Jako jméno jsme si zvolili např. "stolek". Toto jméno zapíšeme do Login ID. Do kolonky Password zadáme námi zvolené heslo a zaškrtneme Password Required. Heslo musí být správně zadané, jinak bude přístup odmítnut. Také musíme změnit Phone Number na námi vybrané a pokud možno nejbližší volané číslo z poskytovaných Telecomem. Ostatní stránky zůstanou beze změny. Vlastnosti uzavřeme spolu s potvrzením uložení (Save).

  warpiol6.gif

 8. Tímto je instalace dokončena. Dále stačí nastavit příslušný prohlížeč, případně email-klienta, a spouštění programu Dial-Up. Prvních čtrnáct dní máme zdarma (kromě telefonních poplatků) a poté je třeba zaslat vyplněnou smlouvu na příslušnou adresu. Měsíční paušál za službu BASIC činí necelých 200 Kč (účtováno u telefonních poplatků) a umožňuje používat emailovou schránku o velikosti 2 MB 24 hodin denně sedm dní v týdnu a brouzdat po Internetu v době mimo špičku (do 19.00 do 7.00 v pracovní dny a 24 hodin o sobotách, nedělích a svátcích).

Propustnost sítě se mi zdá zatím poměrně dobrá a s připojováním nemám problémy. Jedinou podstatnou výhradu mám k absenci prohlížeče pro systém OS/2 na přiloženém CD. Vzhledem k nízkým pořizovacím nákladům a většímu počtu přípojných bodů služba Internet On Line určitě uspokojí každého domácího uživatele Internetu. I když tento závěr vyznívá jako reklama, je to pouze subjektivní měsíční pohled na brouzdání se po po Internetu pomocí IOL. Samotné provozní podmínky sítě se budou zajisté měnit s danou lokalitou.


Úvodní stránka Webmaster Začátek stránky