Český spolek uživatelů OS/2

Tipy a triky pro systém


Úvodní | Články | Forum | Hry | Mapa serveru | Poradna | Prohlídka OS/2 | Recenze | Rozcestník | Různé | Skupina | Tipy a triky

DOS a Win-OS2 | Lotus SmartSuite | Multimédia | Myš a klávesnice | Netscape Communicator | Plocha, složky, WPS | StarOffice | Systém | Tipy Michala Pohořelského | WebExplorer

Aktualizováno:
Autor: Vladimír Kuzba

 

Zpět na začátek stránkyPřepínání mezi aplikacemi

Mezi méně viditelné, ale přesto velmi příjemné novinky systému OS/2 Merlin patří přepínání programů pomocí klávesové zkratky ALT+TAB, kterou dobře znají uživatelé Windows. Díky tomu lze snadněji přejít z 16bitových Windows do plně 32bitového prostředí OS/2. Přepínání programů pomocí ALT+TAB však bohužel funguje pouze v grafickém prostředí. Uživatelé textových aplikací (OS/2 i DOS) tedy mají smůlu.

Naštěstí však existuje freewarový prográmek LSwitcher verze 1.0, který umí uvedené omezení jednoduše obejít. Stačí umístit soubor LSWITCH.EXE do složky Spustit při startu, upravit ve stejném duchu systémový DOS soubor AUTOEXEC.BAT a ukončit práci systému. Po novém startu můžeme vesele používat zkratku ALT+TAB v jakékoliv situaci. Jestliže stiskneme klávesu SHIFT současně s ALT+TAB, přepínání programů bude probíhat v obráceném pořadí. Program LSwitcher je možné s menším komfortem využívat i v OS/2 Warp 3.0. V případě potřeby lze LSwitcher snadno deaktivovat současným stisknutím CTRL+ALT+U.

Zpět na začátek stránkyChcete-li doinstalovat podporu pro TCP/IP

  1. Vložte instalační medium do mechaniky.
  2. Spusťte program H:\IBMINST\npinst.exe, kde H:\ je vaše CD ROM mechanika.
  3. Vyberte požadovaný druh instalace.
  4. Instalační program nainstaluje kompletní podporu modemu a Internetu a vytvoří také veškeré objekty na ploše.

Zpět na začátek stránkyPřipojení síťové tiskárny

Vlezeš do Folderu: Connection (na DeskTop) -> Network -> Novell -> [Your Novell server] -> klikneš pravým čudlem na tiskárnu, resp. její frontu a assignuješ to na nějaký LPT port. Na ten to pak posíláš. Jo, jinak pochopitelně je zdrávo se taky úspešně nalogovat :)... nebo to lze udělat podobně v Novell Tools. (Leo Galambos)

Zpět na začátek stránkyUtajené pomůcky

IBM k Merlinovi přibalila cédéčko plné ovladačů. Jsou na něm ale také dvě utlilitky, o kterých se jaksi zapomněla zmínit. Tou první je PAUSE.EXE, což je věcička umožňující zastavení výpisu obrazovky při bootu, takže si můžete přečíst a zaznamenat hlášení jednotlivých ovladačů - užitečné při problémech a ladění systému.

Tím druhým je wininst.zip, který zajistí bezproblémovou instalaci ovladačů vaší zvukové karty do Win-OS/2.

Zpět na začátek stránkyNěco o paměti

No, tahle věc je docela bomba. Já si doma užívám s Merlinem (vím, řekl jsem, že toto označení nebudu používat, ale mě se to slovo skutečně líbí) na 32 MB ramky a po startu zbývá nějakých 3-5 mega volných. Nic moc. Když jsem si poprvé spustil AllocMem, nestalo se na první pohled vůbec nic, ale už na ten druhý jsem zjistil, že se volná paměť zvětšila na celých 24 MB. Komprese? Vtípek typu DoubleRAMM? Ne. AllocMem paměť prostě zamete a nechá v ní jen to, co je nezbytně nutné. Systém je sice asi minutku poněkud línější, než si do zpátky paměti natahá co potřebuje, ale potom už stabilně zůstává takových 10 MB minimálně volných. Paráda. Najdete ho na adrese www.os2ss.com/archives/hobbes/os2/util/system.

Potřebujete-li RAM disk, použijte RAM.IFS, které najdete na Hobbes pátrejtete po souboru ramfs.zip. Lze jej výborně použít jako náhradu SVDisku.

Zpět na začátek stránkyPřenášení dlouhých jmen souborů mezi OS/2 a Windows95

Pomocí programu RAR 2.0 lze přenášet dlouhá jména souborů mezi OS/2 a Windows 95! Soubory s dlouhými jmény v OS/2 zabalíte pomocí RARu pro OS/2 a ve Windows 95 je bez problémů rozbalíte verzí pro Win 95. Stejně tak to funguje i naopak. Pozor: Při převodu trochu zlobí, respektive nefunguje čeština v názvech souborů. Je proto lepší se diakritice v názvech souborů vyhnout. Stejně tak texty psané některým systémovým písmem se nepřevedou správně - opět ta cestina. Soubory například MS Wordu 6.0 jsou však v pořádku (True Type je True Type). Z naší databanky si můžete stáhnout poslední verzi pro OS/2.

Stejného efektu dosáhnete použitím jakéhokoli pakovače, který pod W95 podporuje dlouhá jména a který existuje i ve verzi pro OS/2. Zaručeně funguje, kromě již zmíněného RARu, i ZIP ARJ a UC2.

Zpět na začátek stránkyRAR (a jiné pakovače) v OS/2

S RARem se dá dělat více věcí - např. kompletní backup bootovací particie (musí to být RARem pro OS/2 ten umí zapakovat i EA atributy, které jsou pro úspěšný backup nezbytné ), a kompletní přenos OS/2 na jiný systém . Stačí na jiném disku vyhradit místo, musí mít stejný file system jako zdrojový disk a rozbalit. Když hledáte chyby a experimentujete je to sice hrubá síla, ale účinná.

Pozor na RAR pro OS/2 a WinRAR - RAR pro OS/2 zabalí i EA atributy, ale WinRAR je neumí použít, tak je nerozbalí. Takže postup zabalit v OS/2, rozbalit ve Windows a pak ve Windows znova zabalit (po potřebných úpravách) není to pravé ořechové. (Roman Peřich)

Zpět na začátek stránkyZobrazování a čeština

Zpět na začátek stránkyChcete-li spouštět PM programy minimalizované

  1. Pravým tlačítkem myši klikněte na ikoně objektu, který reprezentuje daný program. Vyberte položku Nastavení.
  2. Vyberte záložku Program a změňte název progamu tak, aby v něm byla chyba.
  3. Vyberte záložku Relace a klikněte na položku Minimalizovaný.
  4. Vraťte se na záložku Program a opravte jméno programu.
  5. Uzavřete zápisník.

 

Předchozí | Doplnit | Další


Úvodní stránka Webmaster Začátek stránky