Český spolek uživatelů OS/2

Sound Blaster v OS/2


Úvodní | Články | Forum | Hry | Mapa serveru | Poradna | Prohlídka OS/2 | Recenze | Rozcestník | Různé | Skupina | Tipy a triky

Config.sys | FTP-PM pro OS/2 | Instalace Embellish | Instalace Lotus Notes | Instalace OS/2 | Instalace fixpaku | Ladíme systém | Maintenace partition | Odstranění Tančícího slona | Připojení OS/2 na Inet | Rozdělení pevného disku | Skenování a grafika | SoundBlaster | Voice Type

Aktualizováno:
Autor: Vladimír Kuzba

 

Zpět na začátek stránkyÚvodem

Tato stránka byla původně v péči Johna LeMaye. Část textu je od Helen Terbizanové ze společnosti Sentience. Text a postup na stránce popisovaný se bude nejspíše ještě měnit. Veškeré připomínky či náměty k tématu této stránky zasílejte autorovi české verze.

Následující část textu je od Johna LeMaye, autora původní, inspirující stránky, který má tím pádem i na této české a hlavně rozšířené verzi velkou zásluhu.

"Jsem si jistý, že nejsem první, kdo se v OS/2 Warp potýkal s instalací zvukové karty Sound Blaster AWE64 od Creative Labs. V mém případě to znamenalo snad dva tucty restartů se stejným množstvím deinstalací a opětovných instalací multimediálního subsystému. Abych ostatním instalaci usnadnil dal jsem dohromady několik tipů, které jsem pochytal z emailové korespondence s Danielem Caetananem, autorem instalačního skriptu ovladačů pro AWE64, o němž se zmiňuji dále v textu. Budete-li se řídit pokyny instalačního skriptu (k dispozici máte i jeho českou verzi) a použijete-li tipy, které vám předkládám, měli byste svůj systém i zvukovou kartu zprovoznit s maximálně třemi až čtyřmi restarty, to podle toho, jakou kartu máte a zda musíte instalovat i fixy, jejichž seznam je rovněž uveden."

Tato stránka je mým pokusem, jak českým uživatelům OS/2 vynahradit nedostatek péče výrobce zvukových karet řady Sound Blaster, firmy Creative Labs, která zastavila vývoj ovladačů této výborné zvukovky. Původní text Johna LeMaye jsem rozšířil o své vlastní poznatky a podrobněji popisuji také vlastní instalaci ovladače tak, jak se mi osvědčila. Jelikož v mém PC dlí karta AWE32 PnP, vztahují se veškeré údaje právě k této kartě, ale postup zde popisovaný by měl fungovat pro zvukové karty Sound Blaster 16, 32, 64, AWE64 a AWE64 Gold.

OS/2 má sice vestavěnou podporu karet Sound Blaster 16 a AWE32, tato podpora však není zrovna nejlepší, jak mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Ovladač má značné problémy s PnP (plug and play) řadou AWE32 a řada AWE64 není prakticky podporována vůbec.

www.soundblaster.comPřed dvěma roky, to jsem ještě používal OS/2 verze 3, jsem zakoupil zvukovou kartu Sound Blaster 32 PnP za velmi výhodnou cenu. Neměla nainstalovanou žádnou RAM paměť, zato jsem spolu s ní obdržel CD LANGMaster. Věděl jsem, že tuto zvukovou kartu OS/2 podporuje, a tak jsem se absencí ovladačů na dvou dodaných CD ROMech moc nezatěžoval. Po zabudování karty do počítače a stisknutí vypínače však systém při startu opakovaně zkolaboval. Poměrně rychle jsem zjistil, že na vině je právě ovladač zvukové karty, který si nerozuměl s PnP BIOSem mého počítače. Dokumentace v tom případě radila přidat parametr /P na řádek v souboru CONFIG.SYS. Stalo se a systém nastartoval. Systém ji ale detekoval jako Sound Blaster 16, což znamenalo nemožnost 100% využití některých funkcí, například midi. Zvláštní je, že po doplnění 2 MB paměti ji OS/2 i Win95 detekovaly jako AWE32 a já konečně mohl využít všech jejích schopností. Od té doby jsem plně spokojeným uživatelem karty Sound Blaster AWE32 PnP.

Zpět na začátek stránkyPředinstalační kroky

Doporučuji:

Zpět na začátek stránkyJdeme na to - instalace

Ze všeho nejdříve budete potřebovat samozřejmě ovladače (1,7 MB). Je to vlastně poslední beta verze od Creative Labs, která už vývoj ovladačů pro OS/2 zastavila. Pokud se budete držet návodu, bude ovladač bez problémů pracovat a ni kvalita zvuku je vcelku přijatelná.

Pokud jste si tedy stáhli "náš" ovladač, přistoupíme k vlastní instalaci. Máte-li kartu AWE64, použijte ovladač pro AWE32. Máte-li kartu AWE64 PnP, měli byste použít ovladač pro AWE32 PnP.

 1. Soubor sb16-32-64-v11b.zip rozbalte do pomocného adresáře a spusťte instalační skript - standardně je to INSTALL.CMD, chcete-li jeho českou verzi, pak použijte INSTALLCZ.CMD. Z příkazové řádky zadejte:
  installcz x:
  kde x je pevný disk, na němž je nainstalován multimediální subsystém OS/2. (Typicky adresář MMPM nebo MMOS2.) Takže polopaticky ještě jednou: install d:, je-li MMOS2 na disku D:.
 2. Nejprve budou nainstalovány ovladače karty. Na obrazovce byste měli spatřit následující informace:
  Instalační program pro Sound Blaster 16/32/64/AWE32/AWE64/AWE64Gold v1.1b
  Autor: Daniel Jorge Caetano (Oprava instalačního programu firmy Creative Labs)
  Český překlad způsobil Vladimír Kuzba
  
  Rozbaluji pomocné soubory instalačního programu ovladačů...
  
  Instaluji ovladače. Neměňte instalační adresář. Změňte pouze 
  písmeno disku.
  
  Na VŠECHNY otázky odpovězte YES (ano).
  
  Stiskněte libovolnou klávesu...
  
  Po jejím stisknutí se rozběhne instalace ovladačů. Úvodní okno po Vás bude vyžadovat potvrzení licenčního ujednání. Potvrďte. Potom se objeví zde ukázané okno (GIF, 6kb). Vyberte požadovanou kartu a stiskněte tlačítko Install. Neměňte přednastavený adresář! (X:\SBOS2). Po dokončení instalace ovladačů NESMÍTE zrestartovat systém!
 3. Instalace dále pokračuje volitelnou instalací pomocných programů. Výpis obrazovky po dokončení instalace ovladačů:
  Instalační program pro Sound Blaster 16/32/64/AWE32/AWE64/AWE64Gold v1.1b
  Autor: Daniel Jorge Caetano (Oprava instalačního programu firmy Creative Labs)
  Český překlad způsobil Vladimír Kuzba
  
  Instalace ovladačů byla dokončena.
  
  Probíhá mazání pomocných souborů...
  Probíhá mazání pomocných adresářů...
  
  Rozbaluji pomocné soubory instalačního programu aplikací...
  
  Instaluji aplikace. Neměňte instalační adresář. Změňte pouze 
  písmeno disku.
  
  Na VŠECHNY otázky odpovězte YES (ano).
  
  Stiskněte libovolnou klávesu...
  
  Po jejím stisknutí se rozběhme instalace pomocných programů (GIF, 18kb). Jejich popis najdete dále v tomto dokumentu. Vyberte požadované komponenty a stiskněte tlačítko Install. Neměňte přednastavený adresář! (X:\SBOS2). Po dokončení instalace pomocných programů NESMÍTE zrestartovat systém!
 4. Následuje instalace ovladačů CSP. Obrazovka hlásá:
  Instalační program pro Sound Blaster 16/32/64/AWE32/AWE64/AWE64Gold v1.1b
  Autor: Daniel Jorge Caetano (Oprava instalačního programu firmy Creative Labs)
  Český překlad způsobil Vladimír Kuzba
  
  Instalace aplikací dokončena.
  
  Probíhá mazání pomocných souborů...
  Probíhá mazání pomocných adresářů...
  
  Stiskněte libovolnou klávesu...
  
  Instalační program pro Sound Blaster 16/32/64/AWE32/AWE64/AWE64Gold v1.1b
  Autor: Daniel Jorge Caetano (Oprava instalačního programu firmy Creative Labs)
  Český překlad způsobil Vladimír Kuzba
  
  Probíhá instalace ovladačů CSP pro Windows CSP...
  
  Stiskněte libovolnou klávesu...
  
 5. Posledním krokem je kontrola a doplnění několika údajů v souboru CONFIG.SYS podle údajů na obrazovce. Tento krok je NEZBYTNÝ.
  Instalace dokončena!
  
  Pozor, *PŘED* zrestartováním systému *MUSÍTE* modifikovat řádek souboru
  CONFIG.SYS. Instalační program firmy Creative Labs je plný chyb, jedna
  z nich může způsobit havárii Vašeho systému. Proveďte:
  
  Najděte řádku (cesta musí vést do C:\SBOS2):
     DEVICE=C:\SBOS2\SBAWED2.SYS ... /N:SBAUD1$
  nebo
     DEVICE=C:\SBOS2\SB16D2.SYS ... /N:SBAUD1$
  a na její konec *PŘIDEJTE* parametr  /P
  
  Najděte řádku:
     DEVICE=C:\MMOS2\AUDIOVDD.SYS SBAUD1$
  a na její začátek *PŘIDEJTE* písmena REM (ještě před slovo DEVICE)
  
  Stiskněte libovolnou klávesu...
  
  Proveďte změny a pak už se jen pro jistotu přesvědčte, že v souboru CONFIG.SYS máte skutečně uvedeny správné údaje a zrestartujte systém.

Pokud se po restartu objeví nějaké potíže, pak:

Doporučení: Parametr /B:8, který uvádí počet bufferů změňte na /B:1, čímž údajně zvýšíte výkon nejen při přehrávání zvuků, ale i videa.

Zpět na začátek stránkyPřidaná hodnota

Na Vaší pracovní ploše by měla přibýt jedna složka, která bude kromě jiného obsahovat i Sound Blaster AWE32 Control Panel (GIF, 21kb).

Pomocné aplikace: Jde o přehrávače (GIF, 19kb) nejrůznějších zvukových a video formátů (MIDI, WAV, FLI...), které dle mého skromného názoru nepotřebujete, jelikož OS/2 má vlastní a lepší a tyto ještě navíc stabilitou příliš neoplývají. Co ale v OS/2 citelně chybí je "mixážní pult", a tady vám Creative jeden nabízí - skvělý mixážní pult (GIF, 11kb).

Zpět na začátek stránkyInstalace podpory karty Sound Blaster pod WinOS/2

Jakmile máte nainstalovány ovladače pro OS/2, můžete se pustit do složitější části procesu - podpory pod Win-OS/2. K tomu budete potřebovat takzvaný Win-OS/2 driver pack (107 KB), ve kterém najdete potřebné ovladače, pokud je nemáte.

Tento návod poskytla Helen Terbizanová ze společnosti Sentience.

Dále se přesvědčte, že jednotlivé sekce souboru SYSTEM.INI obsahují následující řádky (nemusí být přesně stejné, jako zde uváděné):

[boot]
drivers=msmixmgr.dll mmsystem.dll winmm16.dll
drivers=msmixmgr.dll

[386Enh]
device=vsbawe.386
device=vsbpd.386

[drivers]
AUX=sb16aux.drv
MIDI=sbpfm.drv
Wave=sb16snd.drv
MIDI1=sb16snd.drv
MIDI2=sbawe32.drv

[sndblst.drv]
PnpFlag=0
port=220
Int=5
DmaChannel=1
MidiPort=330
HDmaChannel=5
AWEPort=620
FDMAPlayBack=1
FDMARecoding=1
FullDuplex=1
SaveOnExit=1
MIDIWaveIn=c000c000
CDWaveIn=c000c000
LineInWaveIn=c000c000
MicWaveIn=0
MasterWaveIn=a800a800
MIDIVoiceIn=c000c000
CDVoiceIn=c000c000
LineInVoiceIn=c000c000
MicVoiceIn=0
MasterVoiceIn=ffffffff
MuxVoiceIn=1e
MuxWaveIn=1e
MuteVirtual=0
AGCVoiceIn=1
AGCWaveIn=1
VoiceVolume=7, 7
FMVolume=31, 31
CDVolume=22, 22
LineVolume=0, 0
MicVolume=0, 0
MasterVolume=23, 23
SpeakerVolume=0, 3
BassTone=12, 12
TrebleTone=8, 8
OutputMixerSwitch=1f
LeftRecordMixerSwitch=95
RightRecordMixerSwitch=8b
RecordGain=1, 1
OutputGain=0, 0
AGC=0

Tuto práci za vás může zčásti udělat wininst.zip, který najdete na CD Device Driver Pack, dodávaném s OS/2 verze 4. Nakonec v Ovládacím panelu otevřete Midi mapper, a vyberte položku SBAWE32 All.


Úvodní stránka Webmaster Začátek stránky