Český spolek uživatelů OS/2

Kterak instalovati fixpak


Úvodní | Články | Forum | Hry | Mapa serveru | Poradna | Prohlídka OS/2 | Recenze | Rozcestník | Různé | Skupina | Tipy a triky

Config.sys | FTP-PM pro OS/2 | Instalace Embellish | Instalace Lotus Notes | Instalace OS/2 | Instalace fixpaku | Ladíme systém | Maintenace partition | Odstranění Tančícího slona | Připojení OS/2 na Inet | Rozdělení pevného disku | Skenování a grafika | SoundBlaster | Voice Type

Aktualizováno:
Autor: Vladimír Kuzba

 

Na začátek tu mám odpověď na velice často kladenou otázku. Každý fixpak obsahuje všechny předešlé fixpaky. Stačí tedy instalovat ten poslední v řadě.

Tuto rozsáhlou stránku jsem dal dohromady pro všechny, kteří by někdy chtěli instalovat fixpak a neví jak do toho, stejně jako pro všechny, kteří už fixpak instalovali, ale nepovedlo se jim to. Nejsou tu jen mé vlastní zkušenosti. Trochu jsem pátral po vlastech internetových a vyšťoural i něco cizího peří, jímž se tu pochlubím. Tento napůl pirátský postup (zdroje uvádím na konci) jsem zvolil proto, abyste při čtení tohoto dokumentu nemuseli klikat až do Ameriky, ale měli to všechno pěkně pohromadě. Vřele doporučuji si přečíst CELOU stránku, popřípadě si ji vytisknout.

Když jsem se odhodlal nainstalovat svůj první fixpak (FP), nebyl kolem mě nikdo, koho bych se zeptal. Skupina ještě neexistovala, o Internetu jsem toho moc nevěděl a pátrání po informacích tedy bylo dosti zdlouhavé a pracné. Nakonec se mi podařilo sehnat potřebné soubory a našetřil jsem i na těch 17 disket, které jsem k tomu úkonu potřeboval. Netrpělivě jsem zahájil instalaci. Asi po půl hodině bylo vše hotovo a já byl vyzván k restartu systému. Už nenaběhl. Nezbylo mi nic jiného, než celý systém přeinstalovat. Před druhým pokusem jsem si přečetl README a rázem bylo jasno. Jelikož jsem kůže líná, nechtělo se mi to pochopitelně všechno instalovat znovu z disket. Zkrotil jsem tedy svůj chtíč a jal se dále pátrati a vypátral jsem následující postupy, o něž se s vámi nyní podělím. Veškeré postupy byly odzkoušeny mnou nebo někým jiným na čtvrté verzi OS/2 (Merlin). Verzi tři jsem nikdy nezáplatoval, takže zde žádné zkušenosti nemám. Předpokládám ale, že postup bude naprosto stejný.

Celkem zde najdete SEDM způsobů, jak fixpak nainstalovat, popsaných pěkně krok za krokem. Stačí jen se řídit instrukcemi a vše by mělo dobře dopadnout.

 

Zpět na začátek stránkyFixPak? Što eto takoje?

Fixpaky, alias opravné balíky či prostě záplaty, jsou míněny jako opravy chyb odhalených při běžném provozu. Jedna chyba se odstraní a další dvě nové se přidají. Aby bylo příště co odstraňovat :-). Málokdy je součástí fixpaku nějaká přidaná aplikace, jako například ve FP číslo 5, kde uživatel získal mimojiné i editor registračních souborů SYS.INI a OS2.INI. FP jsou velice užitečné, jelikož IBM do nich přidává i nejrůznější vylepšení systému, jež sice nemusí být na první pohled zřejmá, ale časem se stanou nezbytnými, jako například podpora velkých disků, vestavěná podpora výměnných médií jako je například ZIP, příprava na rok 2000, pospora USB či skrolovacích myší.

Pokud jste ještě žádný FP neinstalovali, stačí aplikovat poslední dostupnou jazykovou mutaci, viz dále. Pro českou verzi OS/2 Merlin, kterou se v tomto článku budeme většinou zabývat, je zatím k dispozici FP číslo 5, který na našem CD pro členy skupiny vypadá asi takto:

readme.1st     79 981 14.09.98
readme.cid     9 528 14.09.98
readme.dbg     49 868 14.09.98
readme.reg     11 480 14.09.98
readme.txt     1 229 14.09.98
Soubory README.Mohli bychom je označit za volitelné příslušenství. Pro instalaci je nutně nepotřebujete, ale skutečně se vyplatí si je přečíst.
xrzm005.1dk   1 464 977 14.09.98
xrzm005.2dk   1 472 657 14.09.98
xrzm005.3dk   1 472 657 14.09.98
xrzm005.4dk   1 472 657 14.09.98
xrzm005.5dk   1 472 657 14.09.98
xrzm005.6dk   1 472 657 14.09.98
xrzm005.7dk   1 472 657 14.09.98
xrzm005.8dk   1 472 657 14.09.98
xrzm005.9dk   1 472 657 14.09.98
xrzm005.adk   1 472 657 14.09.98
xrzm005.bdk   1 472 657 14.09.98
xrzm005.cdk   1 472 657 14.09.98
xrzm005.ddk   1 179 281 14.09.98
Tak toto je vlastní fixpak, pátý v řadě, určený pro českou verzi Merlina. Tyto soubory jsou bezpodmínečně nutné.
warpbdsk.1dk	1 466 921 10.11.97
warpbdsk.2dk  1 373 737 10.11.97
Takzvané KICKER DISKS, univerzální pro všechny jazykové mutace. Jsou nutné jen pro určité typy instalace. Viz dále.

Fixpaky existují v různých verzích a v různých jazykových mutacích. Vždy byste měli aplikovat fixpak, který odpovídá jazykové verzi vašeho systému. Tedy na systém ve verzi CZ použijte fixpak s označením CZ, na systém US fixpak US, UK na UK atd. Různé jazykové mutace jsou různě vyspělé, český FP pro Merlina je ve verzi 5, Američané mají k dispozici už verzi 9. Pokud na český systém našroubujete například US verzi, získáte hybridní česko-anglickou verzi. Stabilitě systému by to nemělo uškodit (sám takový bilinguální systém k plné spokojenosti používám a má to jisté výhody - jako například fungující VoiceType), ale pokud jste puristé či prostě angličtinou, němčinou nebo jiným jazykem kromě češtiny nevládnete, nedělejte to.

V této souvislosti ještě jednu osobní poznámku. Jak jsem uvedl, používám právě takovou hybridní verzi. Původně to byl čistokrevný Merlin v češtině. Pak jsem přidal český FP 5 a za nějakou dobu ještě Dialog Enhancer, který změnil české dialogy na anglické (funguje na principu náhrady některých systémových knihoven). Tím jsem získal základní hybridní verzi. Nedavno jsem k tomu přidal, ani sám nevím proč, sedmou verzi FP ve verzi US. A teď přijde to zajímavé. Až do instalace onoho sedmého US FP moje grafická karta (ATI Expert@Play, 4 MB SGRAM, PCI), respektive její ovladač, "zvládala" rozlišení maximálně pra0x1024 v pravých barvách při frekvenci 75 Hz. Po instalaci FP 7 US rázem umožňuje to samé rozlišení při 85 Hz. Podotýkám, že monitor zůstal stejný (ADI 17" GT). Doposud jsem nezpozoroval žádné problémy se stabilitou sytému, neprojevují se ani žádné chyby v aplikacích. Dále přibyla možnost softwarového vypínání počítače.


Zpět na začátek stránkyDilemno

IBM nás fixpaky zásobuje celkem rychle, i když s českou verzí to není nijak žhavé. Pro uživatele každý nový fixpak přináší dilema. Instalovat či neinstalovat? Vzato čistě teoreticky, zcela jistě instalovat. Vždyť fixpaky jsou tu proto, aby můj systém byl stabilnější, rychlejší a vůbec lepší. Ale pozor. Každý zásah do systému znamená jisté nebezpečí. V případě fixpaku se jedná většinou o zásah celkem vážný a rozsáhlý. Nikdy nemáte jistotu, že se to povede. Takže pokud váš systém pracuje spolehlivě, nemáte problémy s žádnými vámi používanými aplikacemi, nechte fixpaky tam, kde jsou - u IBM. Máte-li problémy, jež se nedaří řešit žádnými dosud vyzkoušenými postupy, nejčastěji jsou to problémy s grafickými kartami či s programovým vybavením (některé softwarové produkty dokonce vyžadují přítomnost jisté verze fixpaku v počítači), pak dozrál čas pro opravný balíček.

Pokud se tedy pro instalaci rozhodnete, nastává druhé dilemno. Kde hledat? a hned vzápětí Jak instalovat. Z disket je to bezpečné, z pevného disku celkem rychlé a pohodlné. Z CD ROMu jak bezpečné, tak i rychlé. Ale musíte mít CD mechaniku a patřičné CD. V další části se tedy na jednotlivé způsoby podíváme podrobněji.


Zpět na začátek stránkyKde a odkud aneb Lokalizace a stahování

Zcela jistě najdete fixpaky u IBM v centrálním skladu opravných balíků. Máte-li raději FTP, pak toto je adresa pro vás. Pozor, pokud na odkaz na FP kliknete, nedostanete nic, než změť klikyháků. Zkušenější budou samozřejmě volit cestu přes pravé myšítko, ale byla by tu ještě jedna cesta.

Trik spočívá v tom naučit Netscape, že má tyto soubory automaticky uložit na disk a ne je otevírat a číst.

 1. Netscape Navigator 2.*

  Sledujte tuto cestu: Options -> General Preferences, a myšněte si na záložku Helpers. Dále si myšněte na tlačítko Create New Type a v položce Mime Type napište Application. Do položky Mime Subtype napište Fixpak. Nově vzniklou položku Application,Fixpak označte a doplňte seznam přípon, jež budou s touto nově utvořenou aplikací asociovány. Měli byste vepsat následující přípony (oddělené čárkami, bez mezer):

  
  dsk,1dk,2dk,3dk,4dk,5dk,6dk,7dk,8dk,9dk,
  adk,bdk,cdk,ddk,edk,fdk,gdk,hdk
  

  Potom v části Action vyberte Save to Disk a pak už jen OK.

 2. Netscape Communicator 4.*

  Půjdeme jinou cestou: Edit - > Preferences -> Navigator-Applications -> New Type. Políčka vyplníme následovně:

  
  Description of type  Fixpak (pro názornost). 
  File Extension     dsk 1dk 2dk 3dk 4dk 5dk 6dk 7dk 8dk 9dk 
  		    adk bdk cdk ddk edk fdk gdk hdk
  Mime Type       x-compressed
  Application      C:\OS2\loaddskf.exe nebo C:\OS2\diunpack.exe
  
  To ještě není vše. V seznamu aplikací vybereme námi vytvořený Fixpak a klikneme na Edit. Vybereme Save to Disk. Potvrdíme OK a máme hotovo.

Zpět na začátek stránkyFixpakuji, fixpakuješ, fixpakujeme aneb Způsob aplikace

V zásadě existuje několik způsobů, jak fixpak dopravit na správné místo. Nabízíme vám tři osvědčené a jeden experimentální.

 1. Z disket
  Někdo tvrdí, že nejbezpečnějším způsobem je instalace z disket. Některé soubory (nejčastěji systémové knihovny) jsou totiž systémem takzvaně zamčené, to znamená, že operační systém k nim neumožní přístup nikomu jinému (ani vám, ani instalační proceduře). Ta potom musí tyto zamčené soubory nahradit při dalším startu systému; a tady většinou nastávají potíže (pokud nastanou). V praxi tato metoda znamená nahrát všechny soubory na diskety (dle návodu v README souboru) a postupovat podle v něm přiloženém návodu. Doporučujeme jen velmi otrlým uživatelům, milujícím chroustání disketové mechaniky, chronickým nespavcům (výborný způsob, jak probdít noc) a vůbec medvědím povahám.
 2. Z pevného disku ála Kuzba (2+1 způsob)
  Metoda je to velmi rychlá, pohodlná. Když jsem poprvé vyzkoušel instalaci z pevného disku, šlo všechno jako po drátkách. Když jsem však stejnou metodu použil i pro další FP, počítač vždy ve stejném bodě zatuhl. Nakonec se mi podařilo FP nainstalovat z půjčeného CD, na kterém byl FP vypálený. Soubory navíc zabírají celkem dost místa na pevném disku. Budete potřebovat asi 18,5 MB na soubory (*.?dk) fixpaku, místo na jejich rozbalení (dalších zhruba 30 MB) a místo na zálohu systému (dalších asi 30 MB). Takže takových 100 MB bude bohatě stačit. Nemáte-li tolik volného místa, pak možná nejvhodnější bude instalace z CD ROMu, viz dále. Existují nejrůznější utilitky, které takovou instalaci z pevného disku či CD značně usnadní a mnohdy i umožní. Uvádím je v seznamu potřebného nářadí u toho kterého způsobu instalace.
 3. Z pevného disku ála Galambos
  Leo zdařile kombinuje rychlost instalace z pevného disku či CD s bezpečností instalace z disket. Jak jsem již uvedl, jsou některé soubory systémem uzamčeny, čímž se zvyšuje riziko havárie systému. Jestliže systém nastartujete z příkazové řádky či z KICKER DISKu, jak to navrhuje Leo, snižujete toto nebezpečí na minimum. Je to pracnější, ale bezpečné. Navíc se zde dočtete i něco o tom, co se vlastně při aplikaci FP děje.
 4. Z CD ROMu (pro členy skupiny)
  Máte-li FP vypálený na Cimrmanově disku, můžete jej snadno a bezpečně nainstalovat, tedy ten fixpak, rozumí se. Jste-li členem naší skupiny, budete si moci objednat CD ROM, který obsahuje potřebné FP (verze 5 CZ, 6 UK a 7 US) i všechny zde zmíněné pomocné programy. Tato metoda funguje naprosto spolehlivě a navíc eliminuje nutný prostor na pevném disku na minimum.
 5. Instalace bez ničeho
  Tady se budu chlubit cizím peřím. Autorem postupu je Walter Metcalf. Způsob je zajímavý tím, že nepotřebujete žádný další speciální software, jen fixpakové soubory (ovšem ve verzi RSU) a CSFxxx.zip. Tento postup je jakýmsi kříz´žencem mezi instalací z pevného disku či výměnného média a instalací z Internetu. Další podrobnosti v textu.
 6. Z Internetu.
  S našimi telefonními linkami? A za ty peníze za telefon? Dejte mi pokoj. To snad ne. To už raději ty diskety.

Zpět na začátek stránkyInstalace první, disketová

Výhody: Nezabírá místo na disku, bezpečné
Nevýhody: Zdlouhavé a pracné
Vyzkoušeno na vlastní kůži: Ano

Budete potřebovat:

Postup:

 1. Jednotlivé soubory pěkně jeden po druhém nakopírujeme na připravené diskety. Přitom se modlíme, aby některá disketa nebyla vadná.
 2. Diskety si nezapomeneme popsat či očíslovat.
 3. Soubory warpbdsk.1dk a warpbdsk.2dk obsahují startovací diskety v počtu dvou kusů. Tyto soubory je třeba rozbalit. Jak? Pomocí LOADDSKF.EXE. Pro nápovědu k syntaxi viz příkazový řádek po zadání LOADDSKF.EXE bez parametrů.
 4. První z oněch dvou startovacích disket vložíme do mechaniky a zrestartujeme systém.
 5. Krmíme našeho miláčka dalšími a dalšími disketami, dokud si nekrkne na znamení, že už má dost.

Zpět na začátek stránkyInstalace druhá, rychlá a bezbolestná, z pevného disku

Výhody: Rychlé
Nevýhody: Zabírá místo na disku, poměrně pracné, nutno instalovat další program
Vyzkoušeno na vlastní kůži: Ano

Budete potřebovat:

Postup:

 1. Nainstalujte SVD118.ZIP dle návodu. Hračka.
 2. Vytvořte adresář, ze kterého budete fix instalovat, řekněme D:\FIXPAK. Dále vytvořte adresář pro zaváděcí diskety fixpaku, řekněme D:\FIXPAK\INSTALL.
 3. Soubory Fixpaku nahrajte do dočasného adresáře, například D:\TEMP. Otevřete okno s příkazovým řádkem OS/2. Přepněte se do onoho dočasného adresáře a z něj zadejte příkaz
  • FOR %I IN (*.?DK) DO LOADDSKF %I S: /Y && XCOPY S:\* D:\FIXPAK /S
  kde S: je disk SVD
 4. Všechny soubory z dočasného adresáře smažte a nahrejte do něj soubory zaváděcích disket fixpaku. Opět otevřete okno s příkazovým řádkem OS/2 (pokud jste jej zavřeli). Přepněte se do onoho dočasného adresáře a z něj tentokrát zadejte příkaz
  • FOR %I IN (*.?DK) DO LOADDSKF %I S: /Y && XCOPY S:\* D:\FIXPAK\INSTALL /S
  kde S: je disk SVD
 5. Z příkazového řádku zadejte tyto dva příkazy
  • SET CSFCDROMDIR=D:\FIXPAK
  • SET CSFUTILPATH=D:\FIXPAK\INSTALL
 6. Přepněte se do adresáře D:\FIXPAK\INSTALL a spusťte
  • SERVICE.EXE
 7. Po dokončení instalace (restartu systému) smažte soubory v D:\TEMP.

Pokud jsem vše správně napsal a Vy vše správně vykonal, měla by se instalace rozběhnout. Narozdíl od instalace z disket, je tento způsob neskonale rychlejší. Hodně štěstí.


Zpět na začátek stránkyInstalace třetí, aneb Z pevného disku podruhé (po jistých zkušenostech)

Po jisté době experimentování jsem objevil jiný, jednodušší způsob.

Výhody: Rychlé, nejsou potřeba zaváděcí diskety
Nevýhody: Zabírá místo na disku
Vyzkoušeno na vlastní kůži: Ano

Budete potřebovat:

Postup:

 1. Soubor diunpack.exe zkopírujte do adresáře, na který odkazuje proměnná PATH ve vašem CONFIG.SYS. Doporučuji C:\OS2.
 2. Všechny soubory fixpaku (*.?dk) zkopírujeme do libovolného dočasného adresáře, opět třeba D:\TEMP. Z něj potom zadáme následující příkaz, kterým dojde k rozbalení všech fixpakových souborů:
  • for %i in (*.?dk) do diunpack %i
 3. Soubor easyfix.zip rozbalte do D:\TEMP. Bude-li třeba přepsat některé soubory, zvolte ANO.
 4. Přepněte se do adresáře D:\TEMP (pokud v něm nejste) a spusťte
  • EASYFIX.EXE D:\TEMP
 5. Případné dotazy potvrďte klávesou ENTER a máte hotovo. Rozběhne se instalace.
 6. Po dokončení instalace (restartu systému) smažte soubory v D:\TEMP.

Zpět na začátek stránkyInstalace čtvrtá, aneb Z pevného disku ála Galambos

Následující kapitolka je převzata od Lea Galambose. Originál najdete na jeho stránce.

Výhody: Rychlé, bezpečné
Nevýhody: Zabírá místo na disku, někdy nutno editovat soubor, boot z příkazové řádky nebo diskety
Vyzkoušeno na vlastní kůži: Ne

Program FSERVICE aplikuje opravu, tak jak je popsáno v souboru RESPONSE.FIL (ten je v našem případě v adresáři D:\TEMP). Měnit RESPONSE.FIL není nutné, pokud není FSERVICE startován po bootu z diskety (viz dále) nebo pokud nemáme systém nainstalován v jiném než \OS2\ adresáři a jeho multimediální podporu jinde než v \MMOS2\.

Soubor RESPONSE.FIL obsahuje podrobné ukázky, jak jej upravit v určitých situacích, proto jen několik rad méně zkušeným operátorům:

 1. Fixy rozbalujte nejraději na disku s operačním systémem, pokud ne, je možné, že bude třeba změnit soubor FSERVICE, neboť jeho standardní nastavení předpokládá systém v \OS2 a multimédia v \MMOS2 (tj. bez specifikace písmenka zařízení). Nejsem si v tuto chvíli jist, zda si opravný program i tak nalezne systém, pokud fixy aplikujete z adresáře D:\TEMP (jak ukázal právě tento dokument), a nehledá tak pouze v D:\OS2, D:\MMOS2. Úprava standardního nastavení by tedy byla (v případě OS/2 na disku C:):
  ;LOGFILE C:\OS2\INSTALL\SERVICE.LOG
  :FLAGS REPLACE_PROTECTED REPLACE_NEWER
  :SOURCE A:\
  :SERVICE
  :SYSLEVEL C:\OS2\INSTALL\SYSLEVEL.OS2
  :ARCHIVE \ARCHIVE
  :SERVICE
  :SYSLEVEL C:\MMOS2\INSTALL\SYSLEVEL.MPM
  :ARCHIVE \ARCHIVE
  

  Položku :SOURCE není třeba upravovat (vyjma po bootu z diskety), navíc ji lze přebít parametrem /S: programu FSERVICE.

 2. Oprava vytváří v adresáři udaným položkou :ARCHIVE archiv opravovaných souborů (pro pozdější návrat k předchozí versi, pokud by oprava způsobila větší komplikace než původní neopravená verse). Je třeba disponovat dostatečným diskovým prostorem. Opravný program pochopitelně zálohované soubory kompresuje (pomocí PACK.EXE), takže rezerva 30MB býva postačující.
 3. Položka :LOGFILE udává název souboru, kam bude zanesena informace o provádění opravy (to se může hodit, pokud chcete zjistit kde a na čem se oprava nezdařila).

Příprava na provedení opravy

Oprava pochopitelně nahrazuje i soubory, které mohou být právě nedostupné (např. DLL bývají/jsou uzamčena proti přemazání, pokud je nějaký proces používá, takže i opravný program by měl problém s jejich nahrazením), a proto je vhodné limitovat počet takových kolizí (v živém systému se tyto zámky mohou navíc dynamicky měnit, což opravný program někdy totálně zmate).

To lze učinit např. startem z diskety nebo startem do příkazové řádky (při startu systému zmáčnete Alt-F1, když se objeví bílý obdélník s textem OS/2, a pak si zvolíte start do příkazové řádky).

Možné způsoby startu k aplikování opravy:

 1. Nastartujete systém v příkazové řádce. Pak se stačí přemístit do adresáře, kam lze opravu rozbalili, a spustit již zmíněný FSERVICE. Sice v tomto režimu jsou některé soubory (DLL) zamčené, ale jejich počet se v době činnosti FSERVICE již nemění, a FSERVICE sám disponuje metodou, jak s těmito zamčenými soubory úspěšně poradit.
 2. Vyrobíte si dvě bootovací diskety ze souborů csf*. musíich panit v RESPONSE.FIL položku :SOURCE, tak aby ukazovala do adresáře, kam jste soubory xr* rozbalili. Pokud tak neučiníte, opravný program bude předpokládat, že i další soubory (xr*) máte na disketách, a v průběhu jeho činnosti ho již nepřesvědčíte, aby pracoval s připraveným adresářem (tj. zde s D:\TEMP). Tento způsob je čistý, neboť žádné z opravovaných souborů nemůže být zamknutý (zamčené jsou pouze soubory na disketách, neboť systém startoval z nich). Nemilé je nutnost vyrábět dvě diskety a editovat RESPONSE.FIL.

Já osobně používám způsob 1, a zatím mě to nezklamalo.

Závěr - finální algoritmus

 1. Rozbalíte soubory s opravou
 2. Případně upravíte FSERVICE.FIL
 3. Nastatujete systém tak, aby nebylo příliš mnoho zamčených souborů, a aby se jejich počet neměnil v průběhu aplikace opravy na Váš systém (tj. se systémem po tu dobu radši ani nepracujte)
 4. Spusťte aplikaci opravy - FSERVICT> KBD> a patřičnými parametry, pokud aplikujete z csf* bootovacích disket, tento krok za Vás ony automaticky provedou
 5. Po zavedení oprav se systém restartuje, resp. si to vyžádá
 6. Nastartuje opravený systém
 7. Smažte soubory, které vznikly rozbalením v kroku 1.

Konec textu Lea Galambose


Zpět na začátek stránkyInstalace pátá, z CD ROM

Tuto metodu můžete použít i při instalaci z pevného disku.

BuRete otřebovat:

Postup:

 1. Nainstalujeme SimplyFix.
  1. ipsfix3.zip rozbalíme do adresáře, ve kterém ho chceme mít nainstalovaný. Při instalaci se nekopírují žádné soubory.
  2. Z tohoto adresáře spustíme install_ENG.cmd, který na ploše vytvoří novou složku s objektem programu.
 2. Složku otevřeme a spustíme SimplyFix.
 3. Stiskneme tlačítko FIND a zadáme místo, kde se nacházejí soubory FP (pevný disk nebo CD ROM)
 4. V poli TempDir nastavíme adresář, kam budou soubory FP rozbaleny.
 5. Stisknutím tlačítka Apply zahájíme instalaci.


Zpět na začátek stránkyInstalace šestá (Variace na téma EasyFix)

Výhody: Rychlé, nezabírá místo na disku, nejsou potřeba zaváděcí diskety, není nutno manuálně rozbalovat soubory FP
Nevýhody: Nutno instalovat další program
Vyzkoušeno na vlastní kůži: Ano
Výhody: Rychlé, nejsou potřeba zaváděcí diskety
Nevýhody: Zabírá místo na disku
Vyzkoušeno na vlastní kůži: Ne

Budete potřebovat:

Postup:

 1. Všechny soubory fixpaku (*.?dk) zkopírujeme do libovolného dočasného adresáře, opět třeba D:\TEMP. Z něj potom zadáme následující příkaz, kterým dojde k rozbalení všech fixpakových souborů:
  • for %i in (*.?dk) do diunpack %i
 2. FASTK139.ZIP rozbalte do dočasného adresáře k souborům FP.
 3. Přepněte se do adresáře D:\TEMP (pokud v něm nejste) a spusťte
  • FIX
 4. Dostane se vám několika otázek, jejichž překlad a výklad zde již nebudeme probírat.
 5. Po dokončení instalace (restartu systému) smažte soubory v D:\TEMP.

Zpět na začátek stránkyInstalace sedmá, bez disket a dalšího pomocného softwaru

Tento způsob instalace byl jeho autorem Walterem Metcalfem otestován na posledních třech opravných balících. Chcete-li si přečít celý původní text, najdete ho na os2.miningco.com. Zde se omezíme jen na popis vlastní instalace.

Výhody: Nezabírá místo na disku, není zapotřebí žádný speciální software
Nevýhody: RSU verze fixpaku, nemusí fungovat u předchozích verzí
Vyzkoušeno na vlastní kůži: Ne

Budete potřebovat:

Při tomto postupu je používána podobná metoda jako v případě aplikace fixpaku přes Internet. (Osobně pochybuji, že by se v našich krajích našel někdo, kdo by tuto metodu použil. To nejprve dojde k natažení souborů fixpaku, které jsou pak instalovány pomocí speciálního softwaru. Naše metoda se liší pouze tím, že přeskočíme Internet a onen speciální software spustíme přímo. Jen vědět, kde je a jak funguje. To se dozvíte.

 1. Soubory fixpaku máme nahrány na pevném disku či výměnném médiu, například v adresáři E:\DOWNLOAD
 2. Vytvořte adresář, ze kterého budete fix instalovat, řekněme D:\FIXPAK. Na stejném disku vytvořte ještě jeden adresář, řekněme D:\OS2SERV.
 3. Do adresáře D:\FIXPAK rozbalte všechny soubory fixpaku (začínají písmeny 'xr'). Jak? Přepněte so do příkazového řádku a z adresáře D:\FIXPAK zadejte následující příkaz:
  • unzip -o e:\download\xr_m009?.zip
  • Poznámka: Pokud instalujete jinou verzi fixpaku (jinou než 9), nezapomeňte nahradit 9 v názvu souboru patřičným číslem
 4. Soubor CSFxxx.zip rozbalte do adresáře D:\OS2SERV, který jsme vytvořili v kroce 2. Musíte rozbalit včetně cesty.
 5. Opět otevřeme příkazový řádek, přepneme se do adresáře D:\OS2SERV a zadáme následující příkaz:
  • os2serv d:\os2serv\csf d:\fixpak [d:]
  • Poznámka: Poslední parametr je volitelný (pro neznalce: proto je uveden v hranatých závorkách). Určuje disk, na kterém je systém OS/2 určený k ofixování. Například máte-li ve svém počítači nainstalovány dvě kopie operačního systému OS/2 na dvou různých discích tak jako já (a porušujete tím licenční ujednání), řekněme na discích C: a D:, pak uvedení parametru příkazu s tímto parametrem os2serv x:\os2serv\csf x:\fixpak c: bude instalační program vědět, že se OS nachází na disku disk C: a nebude prohledávat všechny disky ve Vašem počítači, čímž se instalace urychlí. Podadresář \csf nelze změnit.)
 6. Kliknutím na tlačítko Install zahájíte instalaci.Jak vidíte, k úspěšnému aplikování FP se lze dopracovat rozličnými způsoby. Kromě zde zmíměných metod existuje ještě několik dalších. Stačí si vybrat. Mě osobně se nejvíce líbí metoda s pomocí programu SimplyFix. Je skutečně jednoduchá, přehledná a rychlá. Soubory FP mám vypálené na CD a zatím vše vždy proběhlo v ndě. Chcete-li vědětete-li vědět, jak se máte při probíhající instalaci chovat, tedy co máte zmáčknout, když to na vás vybafne v angličtině, čtěte dál.

Zpět na začátek stránkyCo se děje při fixpakování

Takže, jestliže jste dočetli až sem, vybrali si způsob instalace a zhluboka se nadechli, můžeme přistoupit k vlastnímu aktu. Než se ale pustíte do vlastní instalace, přesvěčte se, že:

 1. V řádku SET RestartObjects souboru CONFIG.SYS máte uvedeno StartupFoldersOnly. Inkriminovaný řádek by tedy měl vypadat takto:
  SET RestartObjects=StartupFoldersOnly
 2. máte na pevném disku dostatek volného místa (při instalaci z HDD je dobré mít alespoň 100 MB, v krajním případě alespoň 60 MB, při instalaci z CD postačí 50 MB)
 3. jste si zazálohovali data a zálohu uložili na externí medium či druhý pevný disk. Člověk nikdy neví...
 4. Máte dostatek času a něco ke čtení (instalujete-li z disket). Instalace může trvat dost dlouho - na mém prvním počítači (486, 16 MB RAM, WD 212 MB) trvala instalace z disket více než hodinu!

Jakmile se libovolným způsobem dopracujete ke spuštění instalace, je průběh vždy stejný.

Ilustrační obrázky tu žádné nebudou, neb při aplikování FP je radno neprovádět žádné další činnosti s počítačem. Jako první by se mělo otevřít okno nadepsané CORRECTIVE SERVICE FACILITY a v něm by se měl objevit řádek IBM OS/2 Base Operating System (XRZ4000)-<G:\OS2\INSTALL\SYSLEVEL.OS2>, kde G:\ je disk s OS2. Stisknete tlačítko SERVICE, čímž zahájíte instalaci FP.

Objeví se další okno, ve kterém do sloupečku ARCHIVE PATH musíte zadat cestu k adresáři, do nějž instalační program zazálohuje soubory, kterých se instalace dotkne. Tak se budete moci vrátit k původnímu stavu systému, jestliže se instalace nepodaří. Pozor: Je nutné, aby v tomto adresáři byl dostatek volného místa. V případě českého Merlina a FP5CZ počítejte s necelými 19 MB.

Jakmile nastavíme a potvrdíme výše zmíněnou cestu, objeví se další okno s dotazem ohledně zamčených souborů. Stiskneme tlačítko CONTINUE. Zamčené soubory tak budou nahrazeny při nejbližším restartu systému.

Dále se objeví okno s nápisem, nad nímž mé srdce angličtináře vždy zaplesá: THE SYSTEM IS BEING SERVICED, toť nádherný příklad přítomného času průběhového v trpném rodě! Znamená to, že instalace FP začala. Nejprve proběhne záloha do ARCHIVE PATH, který jsme nastavili v předminulém odstavci, a pak už vlastní instalace, v jejímž průběhu se mohou objevit dotazy na přepsání novějších souborů. Já jsem vždy odpovídal OK, což znamená přepsání novějších souborů těmi z FP a nikdy jsem neměl žádné problémy. Někdo ovšem tvrdí, že je to hloupost a že by se měly instalovat vždy ty nejnovější verze. Máte-li chuť, můžete experimentovat. Já si myslím, že soubory z FP by měly být vždy pohromadě.

Vlastní instalaci ukončíme tlačítkem EXIT v posledním dialogovém okně. Nabízí se nám tam ještě prohlédnutí LOG souboru, ale jestliže neumíme anglicky, asi nám nebude moc platný, že?

Jestliže jsme použili SimplyFix, pak ho v dalším kroku ukončíme, opět tlačítkem EXIT. Na dotaz, zda může smazat všechny dočasné soubory odpovězte že YES, stejně tak i na dotaz, zda může ukončit práci systému. Pak už jen stačí CTRL-ALT-DEL.

Poslední, čím by se měla instalace FP projevit je zpracování zamčených souborů při dalším startu systému a popřípadě ještě jeden automatický reboot. pokud vám potom systém úspěšně naběhne, máte vyhráno.


Úvodní stránka Webmaster Začátek stránky