Český spolek uživatelů OS/2

Cyberpunkový horror


Úvodní | Články | Forum | Hry | Mapa serveru | Poradna | Prohlídka OS/2 | Recenze | Rozcestník | Různé | Skupina | Tipy a triky

Gamesnická dvířka | OS/2 - Svět zajímavých her | Technologie Dive | Cyberpunkový horror | Dark Forces | Lidstvo vrací úder | Teroristé z Marsu | Temné panování Orků

Aktualizováno:

Autor: Michal Pohořelský, Uveřejněno: CHIP 03/95, str. 192-193

 

V cyberpunkové náladě se 7. dubna roku 2072, jako zručný hacker, začnete nabourávat do počítačové sítě společnosti TRIOPTIUM, abyste získal podrobnosti o bitevní vesmírné stanici CITADEL. Počítačový systém SHODAN, který kontroluje a řídí život stanice Vás však okamžitě odhalí a přivolá softwarovou policii...

Tím začíná příběh brutálního sci-fi horroru System Shock, který nabízí všem hráčům na PC počítačích dokonalost beroucí dech. CD-ROM verzi DOOMa II jsem dlouhou dobu považoval za svého horkého kandidáta hry roku, ale po hodině bojů na vesmírné stanici bylo jasné, že DOOM II nemá šanci získat takový titul. Systém Shock nabízí kromě dobré grafiky (320 x 200 v 256 barvách), vynikajících zvukových efektů a realistických soubojů jednu základní věc - nervy drásající příběh. Systém Shock můžete spouštět přímo z DOSu nebo z objektového prostředí InView 2.x. Windows prostředí se raději vyhněte, poněvadž při používání další aplikace může dojít ke kolapsu počítače.

Vlastní hra začíná Vaším probuzením z hibernačního spánku v 1. patře stanice. V komůrce získáte tyč ke své obraně, multimediální čtečku, kompas a systémový analyzátor. Po úvodním souboji s třemi roboty velmi rychle zjistíte, že nemilosrdným masakrem všech lidí ovládl SHODAN celou stanici. Plánuje zničení lidského rodu a vaším úkolem je udělat mu čáru přes rozpočet. O tom, že jste právě nedopatřením oživli nemá zatím tušení, ale tím jeho naivita končí. Brzy poznáte, že SHODAN je velmi silným a nevypočítatelným soupeřem.

Ovládání hry, které do značné míry určuje hratelnost, je přes velký počet funkcí velmi přehledné. Výhled si můžete přepnout na celou obrazovku jako u DOOMa. V horní části obrazovky najdete bio-monitor, ovládání zorného úhlu pohledu, ovládání postavičky, indikátor zdraví a energie. Díky tomu je možné chodit, běhat, přikrčit se, lézt po čtyřech, dívat se nahoru, dolu, pod sebe i nad sebe. No, prostě perfektní možnosti ve srovnání s DOOMem. V dolní části hrací plochy máte k dispozici dvě multifunkční okna (MFD) a rozsáhlý panel s inventářem. Po obou stranách hrací plochy můžete aktivovat ikony přístrojů, které jste sebrali na různých místech stanice (zleva):

  1. Diagnóza zranění, zdrogování a únavy.
  2. Regulátor hracího okna.
  3. Vidění dozadu. Při vyšších verzích je překreslování zadního pohledu plynulé.
  4. Lampička, jenž při vyšších verzích svítí silněji.
  5. Energetický štít - výborný při kritických soubojích a také explozích. Vyšší verze nabízejí lepší ochranu.
  6. Létající boty - super pomůcka umožňující stoupat vzhůru. Vzhledem k vysoké spotřebě důležité energie nepoužívejte raději první verzi.
  7. Antigravitační brusle - super pomůcka umožňující přijet bleskově k nepříteli a zabít ho.
  8. Multimediální čtečka sebraných logů, E-mailových a V-mailových zpráv.
  9. Kompas.
  10. Noční vidění, které je sice horší než lampička, avšak umožňuje oklamat roboty citlivé na světlo.

Navíc najdete antiradiační obleky a zaměřovací systém nepřátel, jenž ovšem má své mouchy. Vlastnosti každého přístroje je možné vylepšovat nalezením vyšší verze. Ke čtení zpráv slouží multimediální čtečka, která vám zobrazí vybranou získanou zprávu. Čtení samozřejmě vyžaduje dobrou znalost angličtiny, ale pokud umíte "pouze" německy či francouzsky nemusíte zoufat. Hra nabízí volitelně komunikaci ve všech zmíněných jazycích!

K zabíjení nepřátelských humanoidů a robotů můžeme použít obrovský arsenál normálních i laserových pistolí, pušek, samopalů, granátů a min. Mezi speciální zbraně patří laserový meč, granátomet (MM-76 Rail Gun) a elektromagnetická puška (SB-20 MagPulse Rifle). Kromě zbraní jsou důležité také drogy umožňující dočasně zlepšit sílu a vytrvalost. K dispozici máme uzdravovače, posilňovače, zlepšovače vidění, zlepšovač rychlé reakce a několik dalších.

Všechny patra hlídá SHODAN velkým množstvím pečlivě rozestavených robotů a televizních kamer. Všude na vás zákeřně číhá mnoho druhů robotů, jenž mají nejrůznější podoby, takže občas ani není jasné odkud přilétají kulky. S vyšší obtížností jsou roboti velmi agresivní a mazaní. Absolutní nutností je udržování zásoby energie, kterou spotřebovává energetický štít. Televizní kamery a některé vchody (průlezy) na každém patře jsou řízeny pomocí CPU (počítače), který musí za každou cenu zničen. Při šarvátkách s roboty si určitě užijete spoustu zábavy, ale System Shock nabízí mnohem více. Každé patro stanice má svůj specifický účel i atmosféru. Jedním ze základních předpokladů splnění nějakého úkolu je vyřešení několika logických hlavolamů umožňujících dostat se do důležitých blokovaných prostorů. Když v reálném světě vesmírné stanice narazíte v místnosti na podivnou blikající vidlici připevněnou na zdi, nepochybně stojíte před Cyberspace terminálem - vstupní branou do virtuální reality (VR) ! Ano, čtete dobře. Velká část této rozsáhlé hry probíhá ve VR, kde budete bojovat s strážemi, hlídacími programy, sbírat nové informace a otevírat si blokované dveře v reálném světě. K boji ve VR budete používat své důvěrně známé nádobíčko - hakerský software v podobě navrtávače ochranných programů, vnadidla lákající stráže apod. Uvnitř VR asi poprvé potkáte robota CORTEX REAVER, jenž se jako jediný umí pohybovat v reálném i virtuálním světě.

Váš boj za přežití musí být korunován zničením počítače SHODAN, takže musíte splnit čtyři základní úkoly. Nejdříve musíte pozabíjet všechny nepřátele v prvním patře a dostat se k výtahu do dalšího patra. Vzhledem k tomu, co vás čeká, jde o procházku růžovým sadem. Druhým, podstatně obtížnějším, úkolem je zničení těžebního laseru stanice, jehož hlavní ovladač je ve druhém patře.

Nejdříve však musíte aktivovat protiradiační štíty, což znamená provést návštěvu jaderného reaktoru stanice. Po aktivaci štítů se musíte vrátit do druhého patra a zničit laser. Mezitím Shodan vyvinul v hájku Beta (6. patro) velmi nebezpečný super virus a chce s jeho pomocí zničit lidskou civilizaci.

Vaším třetím úkolem je okamžitě zničit virus tím, že odpálíte celý hajek Beta do vesmíru. Za tím účelem musíte najít antibiologický oblek a navštívit všechny tři hájky, kde vás přivítá velké množství neobvyklých mutantů. Když úkol splníte, začne Shodan nahrávat své datové bloky přes komunikační antény v 7. patře do pozemní počítačové sítě. Vaším čtvrtým úkolem je tedy zničit všechny antény pomocí plastických náloží. A to je teprve začátek. Pravé peklo na vás čeká v 8. patře, kde se budete pohybovat pod neustálou palbou létajících robotů.

Naprosto perfektně jsou zpracovány fyzikální zákony. Naučíte se pohybovat v poloviční gravitaci. Výbuch granátu odhodí všechny bytosti i předměty v místnosti. Hra stínů a světel je stejně dobrá jako v DOOMu. Výborná je rovněž práce s mapou. Když do mapy umístíte poznámku, objeví se na jejím místě žlutý jehlan upozorňující na vybranou věc. Technologie LookingGlass má rozhodující podíl na všech kouzlech s průhledností u některých dveří, stropů, lávek, mostů apod. Díky tomu se hráči často na obrazovce objevují nezvyklé pohledy, které se jinak dají vytvořit pouze velmi nákladnými grafickými systémy.

Součet všech originálních nápadů či detailů není možné vyčíslit, protože autoři promyšleně vytvořili každou maličkost. System Shock boří současné technické hranice a jasně demonstruje, jak bude vypadat hra v budoucnosti. Hrát ho na rychlém počítači (486DX2/66) představuje skok do 21. století. Možná by se mohl prodávat jako trenažér virtuální reality. Z každého kousku hry vyzařuje promyšlená pečlivost profesionálního týmu programátorů. SYSTEM SHOCK je nejlepším kandidátem na hru roku 1994. Hrát SYSTEM SHOCK je, podle mého názoru, privilegium, a proto doufám, že si získá stejnou popularitu jako DOOM.

Zpět na začátek stránkyLiteratura:

[1] Josef Konáš: Kybernetický PUNK, PLAYBOY 05/94, str. 130-144
[2] William Gibson, kniha: Neuromancer, 1984

Zpět na začátek stránkyPopis hry System Shock:

Geniální akčně-logická hra odehrávající se v daleké budoucnosti na vesmírné stanici. Hra je vytvořená ve 3D a využívá výbornou LookingGlass technologii.

Požadavky
na hardware:
Alespoň 486DX, 4 MB RAM, 27 MB na pevném disku, VGA, Sound Blaster, myš. Doporučuje se 486DX2/66, 8 MB RAM, VGA, 35 MB na pevném disku, Sound Blaster Pro/16/AWE 32, myš.
Výrobce: ORIGIN
Cena: 1350 až 1700 Kč

Úvodní stránka Webmaster Začátek stránky