Český spolek uživatelů OS/2

Dark Forces


Úvodní | Články | Forum | Hry | Mapa serveru | Poradna | Prohlídka OS/2 | Recenze | Rozcestník | Různé | Skupina | Tipy a triky

Gamesnická dvířka | OS/2 - Svět zajímavých her | Technologie Dive | Cyberpunkový horror | Dark Forces | Lidstvo vrací úder | Teroristé z Marsu | Temné panování Orků

Aktualizováno:

Autor: Michal Pohořelský, Neuveřejněná recenze hry

 

Po více či méně vydařených pokusech o napodobení dnes již legendární 3D střílečky DOOM přichází konečně její důstojný nástupce ! Dark Forces, vycházející z filmové z filmové trilogie Star Wars, volně navazuje na úspěšné hry Tie Fighter, X-Wing Collector's a X-Wing. Nabídne vám vynikající grafiku a zvuky, a také neodolatelnou atmosféru filmové scenérie Star Wars, což bude určitě pro většinu hráčů příjemným překvapením.

Než se pustíme do dalšího originálního pokračování příběhu Star Wars, dovolte jedno upřímné varování: počítač PC s procesorem 486DX a 8 MB RAM je skutečně absolutní nutností, která je stále častěji vyžadována novými hrami (System Shock, Dark Forces, Full Trottle apod.) i uživatelskými programy.

Ačkoliv úkolem vaší první mise je najít plány hvězdy smrti a předat je princezně Leile, všechny další mise (jejich celkem 14) se točí kolem nové strašlivé imperiální zbraně - bojovníků Dark Troopers. Výborná animace před druhou misí vám ukáže jejich obrovskou ničivou sílu, když během několika minut zmasakrují všechny obyvatele mírumilovného města.

Vaším úkolem je zastavit smrtelně nebezpečný projekt výroby Dark Troopers. To vás donutí navštívit přísně střežená výzkumná, doly, kosmická města i vesmírné stanice. Zpočátku vám bude pomáhat svými informacemi špion Crix Madine, ale vaše nezvykle úspěšné akce vyvolají u imperiálních hodnostářů podezření. Špion Crix Madine je odhalen a uvězněn, takže se musíte prostřílet k němu do věznice, najít skrytou chodbu přes výtahové šachty a osvobodit ho dříve, než bude popraven. Zde také objevíte pověstný hydraulický drtič odpadků...

Ovládání Dark Forces je téměř identické s DOOMem II. Ale po chvíli zjistíte, že pohyb virtuálního hrdiny Kyle Katarna byl vylepšen: můžete se skrčit, skákat a dívat se nahoru či dolů pod určitým úhlem. Každá mise se může pochlubit působivou a originální atmosférou. Všechny akce výborně dokresluje dokonalá grafika, výkřiky zasažených imperiálních vojáků a doprovodná hudba. Trochu mne překvapilo, že hru nelze spustit přímo z CD disku (jako CD-ROM verzi DOOM II), a že program neumožňuje uložit pozici v průběhu mise na disk. Ačkoliv hra využívá klasický režim 320 x 200 v 256 barvách, odpovídá výsledný dojem hráče dvakrát jemnější grafice SVGA ! Většina misí je podstatně rozlehlejších, než u DOOM II, ale všechno je v nich podřízeno určitým zákonitostem, takže je obtížné zabloudit.

Na začátku má hráč k dispozici upravenou Bryanovu laserovou pistoli, která je relativně přesná a šetří střelivo. Hned po dvou soubojích s imperiálními vojáky ukořistíme spolehlivý laserový samopal Stormtrooper Rifle, kterým budeme drtit nepřátele v několika dalších misích. Později se dostaneme k rychlopalnému kanónu Imperial Repeater Rifle a k masivnímu minometu Packed Mortar Gun, jehož minimální dostřel a devastující účinek využijeme zejména ve věznici a v ostře střeženém imperiálním městě. Další zbraní, na kterou často narazíte, je I.R.Mine. Mina je však dvousečnou zbraní; takže se v žádném případě k aktivní mině nepřibližujte a zlikvidujte ji hozeným ručním granátem Thermal Detonator. S ručními granáty si vůbec ušetříte spoustu práce. Můžete je házet na hlídkující stráže nebo s nimi likvidovat vojáky, kteří na vás číhají pod schodištěm. U granátů také můžeme regulovat délku hodu, čímž se spektrum jejich použití značně rozšiřuje.

Při útěku z kosmického města překupníků, kde je vaším úkolem ukrást imperiální navigační mapu, vás zcela určitě chytí odporný obchodník Jabba. Náš hrdina Kyle Katarn je uvězněn na Jabbově vesmírné lodi, aby byl předhozen (spolu se svou půvabnou velitelkou Jan) jako potrava krvelačným drakům. Při troše štěstí se vám draka podaří zabít holýma rukama, a můžete začít hledat své zbraně i velitelku.

Další mise nás zavede do imperiálního města, kde je nejlepší zbraní plazmová puška Stouker Rifle. Okamžitě zlikviduje většinu vzdálených nepřátel. Pro boj na krátkou vzdálenost si raději přepněte na laserový samopal, protože ničivý účinek plazmových střel je příliš velký. V této misi také najdete nejlepší, nejmocnější a nejničivější zbraň celé hry: osobní kanón bojovníků Dark Troopers - Assault Cannon. Uspět v souboji s létajícími Dark Troopery můžete pouze s touto zbraní, a ani v tomto případě to nebude jednoduché. Assault Cannon má (stejně jako rychlopalný kanón, granáty a miny) dva způsoby použití. Prvním a častějším použitím získaného superkanónu je střelba plazmovými granáty, kterých můžete mít v zásobníku hodně přes 100. Když jsme v maléru, můžeme superkanón použít jako velmi efektní raketomet se zásobou až 20 raket.

Pokud neznáte svou polohu, můžete přímo aktivovat průsvitnou mapu (bez přechodu na jinou obrazovku). Jinak samozřejmě funguje klávesa F1, která vám vedle mapy zobrazí seznam úkolů, všechny pomůcky a klíče, seznam zbraní a úvodní popis každé mapy.

Celkově si Dark Forces nepochybně zaslouží vaši pozornost. Ačkoliv mám pocit, že konkurenční System Shock je o maličko lepší, Dark Forces představuje bezesporu jednu z nejlepších her současnosti.

Zpět na začátek stránkyPopis hry DARK FORCES

Akční hra s vynikající atmosférou STAR WARS. Vaším úkolem je zastavit smrtelně nebezpečný projekt Imperia.

Požadavky
na hardware:
Alespoň 486DX, 8 MB RAM, 11 MB na pevném disku, VGA, CD-ROM (2x), Sound Blaster 2.0/Pro, myš. Doporučuje se Pentium, 16 MB RAM, VGA, 11 až 72 MB na pevném disku, CD-ROM (4x), Sound Blaster 16/AWE 32, myš.
Výrobce: Lucas Arts
Cena: 2000 Kč

Úvodní stránka Webmaster Začátek stránky