Český spolek uživatelů OS/2

Lidstvo vrací úder


Úvodní | Články | Forum | Hry | Mapa serveru | Poradna | Prohlídka OS/2 | Recenze | Rozcestník | Různé | Skupina | Tipy a triky

Gamesnická dvířka | OS/2 - Svět zajímavých her | Technologie Dive | Cyberpunkový horror | Dark Forces | Lidstvo vrací úder | Teroristé z Marsu | Temné panování Orků

Aktualizováno:

Autor: Michal Pohořelský, Uveřejněno: CHIP 09/97, str. 188-189

 

Když dnes náruživý hráč navštíví libovolnou prodejnu s hrami, dostane se do ráje. Cena za únik od všedních povinností je ovšem relativně vysoká, protože drtivá většina aktuálních her vyžaduje PC s procesorem Pentium/133 MHz, 16 MB RAM a kvalitní 64bitovou grafickou kartu. Takový počítač je dnes oficiálně sice výběhový (hodně laciný), ale bohužel většina českých uživatelů doma stále používá procesor třídy 486.

Díky tomu se může na našem trhu prosadit i profesinálně provedená česká hra COLONY 28, která funguje v klasickém VGA režimu (320 x 200 v 256 barvách) v prostředí DOSu. Děj hry COLONY 28 (C28) začíná v roce 2013, protože planetu Zemi v tomto roce napadla mimozemská civilizace. Zákeřný útok odporných vetřelců je výrazně úspěšný, což se ostatně dalo očekávat, a během krátké doby dojde k přesunutí veškerého obyvatelstva do pracovních táborů. Vlastní hra začíná Vaším útěkem (jste přece hlavní hrdina) z jednoho takového tábora. Velmi rychle vás ovšem chytí a předělají na bojového robota. Naštěstí došlo ke zkratu, který vyřadil blokovací program paměti, takže si s hrůzou uvědomíte svou situaci i osud celého lidstva.

Vaším hlavním úkolem je proto zlikvidovat kosmickou loď vetřelců obíhající na orbitální dráze, která je primární hrozbou pro ozbrojené skupiny dosud nezotročených lidí. Cesta k jejímu zničení ovšem není snadná. Hra C28 nabízí hráči klasické 2D prostředí s celkem 8 různými úrovněmi, jenž se značně podobají známé starší hře Flashback. Každá úroveň hry je složena s několika pater, na kterých číhá velké množství různých kybernetických nepřátel. Na počátku hry jste vyzbrojen pouze lehkým kulometem a svou tvrdou pěstí. V každé úrovni sice najdete mnohem efektivnější speciální zbraň, ale později tuto zbraň vždy zahodíte ?! Přitom asi nejlepší speciální zbraní celé hry je plamenomet, který najdete v 3. úrovni. Během bojů se zákeřnými roboty musíte navíc hledat a sbírat různé klíče, přístupové karty, munici a další speciální předměty, protože C28 obsahuje řadu logickým záludností a problémů. Jestliže se chcete prostřílet až na kosmickou loď, musíte také vyřešit dva složitější hlavolamy. V závěru celé hry (na vlajkovém korábu vetřelců) pak musíte vyřešit nejobtížnější hlavolam, jehož klíč představuje určitá posloupnost obrázkových symbolů.

Ovládání hry, které do značné míry určuje hratelnost, je velmi přehledné. V horní části obrazovky najdete tři názorné ikony, které reprezentují lehký kulomet, tvrdou pěst a speciální zbraň (plamenomet, laser, plazma-flintu atd.) s počtem dostupné munice a s indikací aktuálně vybrané zbraně. Vedle ruky v pravém horním rohu se vždy zobrazuje inventář v podobě různých klíčů, přístupových karet nebo speciálních předmětů. Na levém okraji hrací plochy je indikátor (v podobě teploměru) vaší životní energie. Na pravém okraji plochy najdete ukazatel náhradních baterií (maximálně jich můžete mít pět). Náhradní baterie jsou nesmírně důležitá věc, protože v soubojích s roboty můžete až neskutečně rychle ztratit celou svou životní energii, kterou lze obnovovat pouze z baterií. Pokud svou energii ztratíte a nemáte žádnou baterii, okamžitě zemřete a celou lidskou rasu čeká neodvratný zánik. Pomocí dvou kláves si navíc můžeme kdykoliv zobrazit status obrazovku s dalšími informacemi a nepříliš podrobnou mapu prozkoumané části celé úrovně.

Samotná hra sice není příliš rozsáhlá, ale její dohrání není snadnou záležitostí. Velice rychle pochopíte, že přímá střelba v soubojích představuje okamžitou sebevraždu. Vaše taktika v přestřelkách prostě musí vycházet z faktu, že nepřítel je téměř vždy silnější. Ve hře se setkáte s několika typy robotů i vojáků a na každého z nich platí jiná finta. Nicméně se mi obecně osvědčila následující taktika - pomalu jděte do neznámé oblasti a když se objeví nějaký robot využijte bleskově svou skvělou schopnost splynout s terénem. Jakmile přejde nepřítel kolem vás, zlikvidujte ho bídáckou střelbou do zad. Obtížnost soubojů přitom progresivně stoupá, takže ve 4. úrovni už vám zmrzne usměv na rtech. Nejvíce existenčních problému jsem však měl v 6. úrovni (skladiště). Hodně obtížná (bohužel i hodně krátká) je také závěrečná úroveň (vesmírný koráb vetřelců) s nepříjemnými teleportovacími mrchami. Horší stránkou celé hry jsou nezvládnutelné situace při používání výtahu a otevírání některých dveří. Někam prostě vejdete nebo sjedete výtahem a než stačíte cokoliv zmáčknout, dostanete se do intenzívní palby.

Pokud v C28 provedete určitou akci nebo najdete nějaký klíč, přístupovou kartu či speciální předmět, na obrazovce se rozběhne poměrně krátká animace. Zajímavější a delší animace si ovšem C28 schovává pro hráče, který se úspěšně prostřílí na konec každé herní zóny. Každá z bojových zón je přitom značně originální, takže se při hraní rozhodně nudit nebudete. Každá úroveň hry rovněž disponuje originální doprovodnou melodií. Celkově lze konstatovat, že C28 je pravděpodobně zatím nejprofesionálněji pojatá česká hra pro PC počítače. Nejedná se sice o žádný zázrak, ale C28 na mne udělala dobrý dojem.

Zpět na začátek stránkyPopis hry:

Akční hra typu Flashback v 2D prostředí se zajímavými logickými problémy.

Požadavky
na HW:
Alespoň 486DX/33, 8 MB RAM, 3 MB na pevném disku, VGA, CD-ROM 2x, Sound Blaster. Doporučuje se 486DX4/120, 8 MB RAM, 5 MB na pevném disku, SVGA, CD-ROM 8x, Sound Blaster Pro/16/AWE 32, myš.
Výrobce: 5th Dimension / Napoleon Software
Cena: 590 Kč

Úvodní stránka Webmaster Začátek stránky