HPFS - vysoce výkonný souborový systém
HPFS - High Performance File System - se objevil již ve verzi 1.2. Základem jeho vzniku byla skutečnost, že pevné disky začínaly zvyšovat své kapacity a stávající souborový systém DOSu - FAT přestával vyhovovat z různých důvodů.


Struktura média naformátovaného jako FAT

Nejčastěji zmiňované slabiny FAT systému byly tyto:

Z těchto důvodů byl pro OS/2 připraven nový souborový systém, kde IBM využila zkušeností se souborovými systémy na mainframech.


Struktura média naformátovaného jako HPFS

Odstraňuje prakticky všechny neduhy FAT systému:

Co má HPFS proti FAT a všem ostatním částečným vylepšením typu VFAT, FAT32 navíc?

HPFS je připojeno do OS/2 pomocí rozhraní IFS, díky kterému může OS/2 podporovat prakticky kterýkoliv souborový systém pomocí příslušného driveru .IFS a .DLL knihovny obsahující podprogramy pro formátování a kontrolu daného souborového systému. Aplikacím je poté přístupno standardní systémové API pro práci se soubory. Vše je standardizováno a obyčejná aplikace typu "textový editor" vůbec nepotřebuje znát identitu toho či onoho souborového systému.


Komunikace aplikace přes standardní systémové API

K souborovým systémům je ale možné dodávat speciální aplikace sloužící např. pro správu souborového systému nebo k nějakým jiným účelům, přes normální API nedosažitelným. IFS systém proto umožňuje definovat a podporovat daným souborovým systémem rozšířené funkce, které by pak tyto speciální aplikace využívaly při operacích nad daným souborovým systémem.


Aplikace a rozšířené služby souborového systému

V souvislosti s novou verzí OS/2 Warp 5 se očekává, že bude obsahovat kromě standardního HPFS též nový souborový systém zvaný JFS (Journaled File System), používaný nyní v AIX - mutaci Unixu od firmy IBM. Slibuje ještě vyšší výkony a možné velikosti diskových oblastí než HPFS.