Český spolek uživatelů OS/2

Invex devadesát osm


Úvodní | Články | Forum | Hry | Mapa serveru | Poradna | Prohlídka OS/2 | Recenze | Rozcestník | Různé | Skupina | Tipy a triky

FAT vs HPFS | HPFS386 | Invex98 | Jak psát | OS/2 Warp vs Windows 95 | Po přechodu - multimedia | Stará nová kniha | WWW a databáze

Aktualizováno:
Autor: Vladimír Kuzba

 

Své postřehy o letošním Invexu začnu kouskem mailu od Petra Mikulíka:

Ahoj,

znechucen a trpice vyrazkou z MicroShit Hownous, jimiz byl píp1 cely
Invex, jsem se sel svlazit Tvoji strankou (a propos, videl jsem tam DVA,
cislicemi 2, pocitace s Warpem --- u IBM. U jednoho sedel pan Tomáš Souček
a koukal se na Tvou stranku). Bohuzel jsem nevedel, ze drinky jsou zdarma,
tak jsem si akorat vzal modre strasidylko. Asi si ho hodim k pocitaci
(prave mne napada, ze babicka mela podobne, jen o neco vetsi a
oranzove, a to zdobilo toaletu).
.....
1 Tady Petr použil slovo, jež si netroufám zveřejnit, neb k tomu nemám dostatečně sprostou klávesnici.

Dopis ještě pokračuje, ale to už není pro toto zamyšlení důležité. Petr totiž zcela a výstižně pojmenoval i můj dojem z letošního Invexu. Invex98 = Windows 98. Smutná rovnice. Nebudu se tu šířit o nejposlednějších novinkách, budoucnosti Invexu a podobných věcech. To přenechám počítačovým časopisům, aby měly o čem psát.

Do Brna jsem vyrazil v pondělí 5. října. Zajímaly mě prezentace DTP programů. Viděl jsem. Velmi zajímavé. Pár šťastlivců kolem mě vyhrálo tričko Adobe. Jel jsem tam také s cílem zakoupit elektronický slovník a modem (ani jedno se mi nepovedlo) a popovídat si s někým od IBM o OS/2, naší skupině a tak. To se povedlo. Nebo nepovedlo?

Došel jsem tedy do stánku IBM a u informačního pultu se atraktivní mladé dámy zeptal, s kým a kde bych si mohl popovídat o OS/2. Zdálo se, že slečna ví, co OS/2 je a poradila mi, abych se zeptal na druhém konci stánku, prý jsou tam technici a ti budou vědět. Vydal jsem se napříč kavárnou doufaje, že někoho najdu. Jenže v rohu, do něhož mě slečna poslala byly systémy IBM DB2 Universal Database. Ptám se solidně vyhlížejícího pána, kde bych našel někoho přes OS/2. Pokrčil rameny řka, že se zeptá kolegy. Kolega odtušil, že někdo takový tu je. Ale neví kde. Že se mám zeptat v recepci. Netuše, že recepce je u IBM to samé jako informační pult, jsem se vydal po schodech do prvního patra kavárny. Dívali se tam na mě dosti divně. Musím podotknout, že jsem byl oblečen k nerozeznání od pracovníků IBM. Společenský oblek, kravata, světlý lehký plášť elegantně přehozený přes levou ruku a příruční kufřík Samsonite v ruce pravé. Vzorový zaměstnanec IBM. Přesto vytušili, že jsem vetřelec a sledovali mě bedlivými zraky. Nikdo se však nezeptal, jestli něco nepotřebuji, či někoho nehledám. Sebral jsem veškerou odvahu a vnikl do útrob domečku. Hned v prvních dveřích jsem potkal velmi seriózní dámu, která projevila živý zájem o můj problém. Evidentně nějaký šéf. Vysvětlil jsem jí, co chci a ona pravila, že to vyřeší a abych ji následoval. Pevným a jistým krokem zamířila k informačnímu pultu. Divíte se mi, že jsem se cítil jako horký brambor?

Když jsme došli zpět k informačnímu pultu, neodpustil jsem si kousavou poznámku o tom, že je to pěkná ostuda, když u IBM nikdo neví, kde hledat OS/2. Ale jako bych nic neřekl. Nikdo neuznal za vhodné na to zareagovat.

Má anabáze od čerta k ďáblu skončila u pana Tomáše Součka ze společnosti Data Intertech, který v ten okamžik byl u stánku IBM jedinou "osobou přes OS/2". Když jsem byl k panu Součkovi doveden, zrovna dvěma mladým mužům vysvětloval výhody PC DOSu 2000 nad MS DOSem. Po chvíli přešli k OS/2. To už jsem tam nestál sám, jelikož přibyli další dva zájemci a za chvíli ještě jeden. Rozvinula se docela zajímavá diskuse, či spíše dotazové fórum typu: "A je pravda, že OS/2 poběží na stejném hardwaru rychleji než Windows? A můžu pod OS/2 spouštět pětadevadesátkový aplikace? A funguje to s Celeronem?

Nějaký čas jsem zdvořile postával opodál čekaje, až pan Souček zodpoví všechny dotazy oněch dvou mladým mužů přišedších přede mnou. Vím, je to neslušné a nemá se to dělat, přesto jsem nechtěně vyslechl rozhovor oné krásné mladé slečny, jíž jsem se u informačního pultu tázal na OS/2, s dalšími dvěma pány v šedivých oblecích od IBM. Jeden z nich jí zrovna s hurónským smíchem vysvětloval, že débé dva bez lomeno je něco jiného než ó es dva s lomeno. Nešlo to přeslechnout; stáli nějaké tři metry ode mě a mluvili dosti hlasitě.

Když jsem se po chvíli rozhodl, že se do debaty rovněž zapojím (ač jsem přišel s jiným úmyslem), představil se a řekl, že jsem v České republice založil skupinu uživatelů OS/2, přerušil mě jeden z oněch dvou mladých pánů, co přišli jako první: "Tak to jste vy, s tím článkem o OS/2!" vykřikl a já v první chvíli nevěděl, zda je to pochvala nebo hrozba. Pak mi došlo, že je to pochvala a že nemá na mysli mě, ale Martina Mintala a jeho srovnání OS/2 a Windows 95. Uvedl jsem vše na pravou míru. Pak už čas rychle ubíhal a ještě než jsem musel před čtvrtou hodinou odejít, napsal jsem všem adresu naší skupiny, byv o ní většinou ze zůčastněných požádán.

Na čtvrtou hodinu odpolední jsem měl sjednán odvoz zpět do Českých Budějovic. Mé vlastní auto odpočívalo v servisu nebyvši schopno pohybu. Z diskuze mi však vyschlo v ústech. Stavil jsem se tedy ještě na skok v IBM kavárně u baru a požádal jsem o něco k pití; něco, co bych si mohl vzít s sebou. Obsluha za pultem se na mě nechápavě podívala. "S sebou?" zeptala se. "No ano, nějakou plechovku či něco takového", pravil jsem trochu podrážděně. "Třeba tamhletu plechovku" dodávám. A ona na to, že to je nergetický nápoj a že je hrozně sladký. "Tak mi dejte skleničku toniku", říkám už dosti netrpělivě. Čas utíká. Za chilku mám skleničku před sebou. "Hned vám to zaplatím", říkám a sahám pro peněženku. A pak to přišlo. Taková rána. "Tady se neplatí", říká s úsměvem a já okamžitě pochopil, proč se dívala tak divně, když jsem chtěl "něco s sebou".

Před pavilonem jsem kývl na rikšu. Přijela a ptá se mě, jestli jsem od IBM. Že prý vozí jen zaměstnance IBM. Tak jsem šel pěšky.

Na závěr ještě zopakujeme, co jsmevědědi. Stánek IBM měl tvar a podobu ja a podobu jakési internetové kavárny. Nápoje a připojení k Internetu zdarma. Na všech počítačích v kavárně se šklebily Windows. Na několika dalších strojích byl k vidění Linux či AIX. O OS/2 nebylo v plánku IBM internetové kavárny ani slovo. Débé dva bez lomeno je něco jiného než ó es dva s lomeno. Ha ha.

Na shledanou příští rok na Invexu na stánku IBM.


Úvodní stránka Webmaster Začátek stránky