Celý svět našeho oblíbeného operačního systému OS/2 byl tento týden postižen sledem krajně nepříznivých událostí. Jejich důsledkem je fakt, že od 1.4.2004 je používání OS/2 Warp v České republice posuzováno jako teroristický čin. Jak k tomu proboha došlo?

Události se začaly odvíjet v neděli 28.3., kdy speciální jednotky Delta Force objevily ve východním Afgánistánu výcvikový tábor teroristické organizace Al-Kajdá. Po krátké bitvě byla část teroristů zajata. Bylo také zajištěno několik tun materiálu: trhavina Semtex, desítky raket Stinger typu země-vzduch, notebook IBM ThinkPad, tři živí oslové, 429 knih Koránu, 429 motlitebních koberečků, několik pytlů kukuřičné mouky a další. Jak se ukázalo hned 29.3., klíčový význam měl (bohužel pro nás) právě onen notebook IBM ThinkPad.

Jak ukázala následná analýza počítačových specialistů z National Security Agency (NSA, Úřad pro národní bezpečnost USA), na notebooku byl nainstalován operační systém OS/2 Warp verze 4.5, verze jádra 14.093. Jako jediná aplikace byl na notebooku provozován program Allah Akbar for OS/2 Warp verze 0.8.2 beta od firmy Al-Qaeda Software (viz screenshot).

Screenshot Allah Akbar

Screenshot aplikace Allah Akbar for OS/2 Warp verze 0.8.2 beta, pořízený specialisty NSA dne 29.3.2004.

Specialisté NSA dle jejich tiskového mluvčí okamžitě pojali podezření, že tato aplikace slouží ke vzdálenému odpalování bomb, jako například při nedávném útku ve španělském Madridu. Jejich podezření jenom potvrdil fakt, že od 28.3., kdy byl notebook zabaven, do 31.3. nedošlo k žádnému významnějšímu teroristickému útoku. Vědomi si potenciálního nebezpečí, které tak OS/2 představuje pro celý západní svět (a především státy NATO), informovali 31.3.2004 v 03:27 newyorského času prezidenta Goerge W. Bushe a jeho poradkyni pro národní bezpečnost Condoleezu Riceovou. Oba dva při narychlo svolané tiskové konferenci (viz foto) označili operační systém OS/2 Warp a vše s ním spojené za "hrozbu pro všechny Američany a vše americké" a uvrhli ho na černou listinu terorismu.

Bush a Riceová

Prezident USA George W. Bush a jeho poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleeza Riceová na narychlo svolané tiskové konferenci oznamují okamžitý zákaz používání operačního systému OS/2 Warp.

Pozadu nezůstaly ani evropské státy a začaly situaci analyzovat. Evropský parlament hned 31.3.2004 jmenoval sedmadvacetičlenou komisi, která se má touto situací zabývat a nejpozději do května 2007 podat podrobnou zprávu, hodnotící míru nebezpečí, jenž OS/2 v rukou teroristů představuje. Ihned po zveřejnění této zprávy budou, dle slov nejmenovaného europoslance, "učiněna nekompromisní opatření pro ochranu obyvatel EU proti terorismu".

Česká republika se však evropským poměrům v tomto případě vymyká. Při míře servility, kterou česká vládnoucí vrstva chová k mocnosti právě ovlivňující dění v našem státečku (nyní USA), není divu, že nejoblíbenější politik, ministr vnitra Stanislav Gross, 31.3.2004 v 08:00 dejvického času svolal mimořádnou tiskovou konferenci (viz foto), na které uvrhl OS/2 na černou listinu zakázaných teroristických pomůcek. Doslova prohlásil, že "operační systém OS/2 a vše s ním spojené představuje hrozbu pro všechny Čechy a vše české a mohl by ohrozit naši integraci do struktur EU."

Gross

Ministr vnitra ČR Stanislav Gross na mimořádné tiskové konferenci oznamuje okamžitý zákaz používání všech verzí operačního systému OS/2.

České nařízení je (ostatně jako vždy) přísnější než originální, zakazuje totiž všechny verze OS/2, například i Microsoft OS/2 1.3, na kterém by díky neexistenci Presentation Manageru a chybějící podpoře 32bitových aplikací program Allah Akbar neběžel. Opět se tak potvrdilo, že Češi jsou papežštější než sám papež.

V Afgánistánu přitom dále pokračoval zátah speciálních oddílů Delta Force důkladným prozkoumáním firmy Al-Qaeda Software, která sídlí na okraji Kábulu. Z nepochopitelných důvodů byl americkými vojáky zadržen Mohamed Nahar, majitel firmy a zároveň hlavní programátor Allah Akbar. Všechny zdrojové texty byly skartovány a magnetická média vymazána obřím tunovým magnetem, který je pro podobné případy ve standardní výbavě oddílů Delta Force.

Skartace

Prostory kábulské firmy Al-Qaeda Software těsně po skartaci zdrojových textů programu Allah Akbar. V levé části v pozadí si povšimněte mainframu s operačním systémem IBM OS/360.

Mohamed Nahar

OS/2 Certified Engineer Mohamed Nahar, autor programu Allah Akbar a majitel firmy, si těsně před zatčením příslušníky Delta Force pro uklidnění recituje symbolické konstanty z hlavičkového souboru bseord.h.

Vyjádření firmy IBM, výrobce OS/2 Warp, se doposud nepodařilo zjistit. Vezmeme-li v potaz případ prodeje děrovaček děrných štítků hitlerovskému Německu za druhé světové války, na který společnost IBM reagovala již na jaře 2001, lze očekávat, že se právnické oddělení IBM k celé záležitosti vyjádří někdy kolem roku 2065. Jakékoliv dotazy ohledně tohoto problému jsou pracovníky IBM odbývány s poukazem na dokument "Migrating to Linux".

V České republice lze v následujících dnech (ba i hodinách) očekávat nekompromisní postup policie, který si prý nemá zadat ani s nasazením, které policisté projevili v případě sériových vrahů roku 2003, manželů Stodolových. Lze se tak oprávněně obávat odpojení a likvidace serveru www.os2.cz, jakožto i jeho uživatelů. To ale nesmíme dopustit! Tímto vyhlašuji vznik Ilegální undergroundové skupiny bývalých legálních českých a slovenských uživatelů OS/2 (IUSBLCASUOSD), která bude (jak alespoň doufám) hrdinně odolávat nepřízni osudu i léčkám policejních provokatérů. Zápis se děje posláním emailu na adresu duck@iusblcasuosd.org.

S pozdravem "Světu mír, hárdvéru softvér!", duck@iusblcasuosd.org