Tyto dotazy jsem nasbíral z e-mailů, které mi chodí a nutno říci, že stále častěji! Stále častěji se nad e-mailovými řádky setkávám s lidmi, které OS/2 zajímá, kteří by ji chtěli vyzkoušet Proto jsem sepsal tento krátký seznam často kladených dotazů snad bude k užitku

Co je to OS/2?

IBM OS/2 je operační systém pro počítače IBM PC, tedy procesory Intel a jimi kompatibilní kamarády. IBM OS/2 má dlouholetou historii, první verze, která byla vyvíjena společně IBM a Microsoftem, byla uvedena na trh v roce 1987. Ano, již 14 let je zde tento operační systém a již mnoho let patří právem mezi nejlepší operační systémy vůbec. Jde o operační systém s mnoha funkcemi, vysokou spolehlivostí a stabilitou, preemptivním multitaskingem a multithreadingem (tzn. Můžete dělat na počítači několik věcí najednou bez výrazného vlivu na jeho rychlost). Podpora Internetu, multimédií a vůbec všeho, co ke dnešním moderním operačním systémům patří, je samozřejmostí. Pro získání více informací o tomto operačním systému doporučuji přečíst recenze, které jsou na našem serveru k dispozici.

Více na http://www.ibm.com

Co je to eComStation?

eComStation je nástupce OS/2, operační systém, který je postaven na poslední nejnovější verzi OS/2 - OS/2 Warp Server for e-business. Jde o produkt společnosti Serenity Systems a znovu si o něm můžete přečíst v mnoha článcích našeho serveru.

Více na http://www.ecomstation.com

Mohu pod OS/2 spouštět aplikace pro MS Windows?

V současné době existuje pro OS/2 obrovské množství aplikací ze všech oborů. Ve většině případů tedy není nutné aplikace z MS Windows používat, protože zde existují alternativní programy pro OS/2, často i mnohem lepší, než jejich kolegové z platformy společnosti Microsoft. I přesto existují některé aplikace, které jsou pouze pod Windows, neexistuje jejich alternativa v nativní verzi pro OS/2 nebo aplikace, které jsou prostě takové, jaké jsou a nějaké vnější vlivy nás nutí je používat. Proto je zde projekt Odin. Členové vývojového týmu tohoto projektu se snaží přepsat Windows API volání pod OS/2. To ve výsledném efektu znamená, že aplikace napsané pro Windows jsou zkonvertovány pro OS/2. Projekt Odin se v poslední době stále více rozvíjí a je tomu také protože se rozvíjí projekt WINE - obdoba Odinu pro Linux. Dnes tedy můžete pod OS/2 používat velké množství aplikací z Windows, jen tak orientačně mohu jmenovat z výčtu - Adobe Photoshop 5, MS Office 97, Macromedia Dreamveawer 4, Quake 2, RealPlayer 8, Adobe Akrobat Distiller Je třeba mýt stále na paměti, že projekt Odin je stále ještě ve stádiu alfa verzí a když mnoho aplikací již spolehlivě funguje, nejde určitě o stabilní řešení Ale jestliže půjde vše takovým tempem jako doposud, máme se na co těšit;-)

Více informací na http://odin.netlabs.org

A co aplikace pro MS-DOS a Windows 3.1?

OS/2 obsahuje podporu systémů MS-DOS a MS Windows a ne nadarmo se říká, že programy běží pod OS/2 lépe jak pod originálním DOSem nebo Windows! S provozem DOSových aplikací většinou nejsou žádné problémy - výjimku mohou tvořit některé hry. S 16bitovými aplikacemi také nebude problém, OS/2 umožňuje spustit pouze určitou "okenní" aplikaci, nebo celé Windows 3.11!

Bude mi fungovat můj hardware?

Ti z Vás, kteří si pamatují nástup OS/2 Warp 3.0 si jistě také pamatují na často proklamované problémy s kompatibilitou různých zařízení. Tato doba je již dávno pryč a OS/2 podporuje většinu všech zvukových, grafických karet, základních desek, procesorů, monitorů, scannerů, tiskáren apod. Jen vyjímečně budete mít v OS/2 problém s ovladači. Máte počítač s DVD, SoundBlaterem Live!, nejnovější grafickou kartou Matrox G550, dualprocesorovou deskou a dvěma Pentii 1GHz? Nebojte, pod OS/2 Vám vše poběží! ;-)

Co budu pro OS/2 potřebovat za počítač?

Pro asi nejdostupnější verzi - OS/2 Warp 4.0, Vám bude stačit procesor 486DX, 16 MB RAM a 200 MB na disku. V této sestavě se však bude systém dosti loudat a jde opravdu o kritickou minimální sestavu! Pokud to s OS/2 myslíte vážně, sáhněte po jakémkoliv procesoru Pentium (postačí i 75) a obstarejte alespoň 32 MB operační paměti. Samotný systém zabere na disku něco okolo 100 MB - podle vybraných součástí, které budete chtít nainstalovat.

Je OS/2 lokalizována?

Ano, operační systém OS/2 Warp 4.0 existuje v lokalizované, české verzi. Lokalizován je rovněž kancelářský balík IBM Works i internetový prohlížeč Netscape Communicator. Nová verze OS/2 - eComStation či IBM Konvenience Packages - bohužel lokalizovány nejsou a tak budoucnost OS/2 vypadá spíš anglicky, nebo budete-li chtít - německy.

Jak je to s verzemi OS/2?

Začátečníci s OS/2 se mohou ve verzích OS/2 opravdu trochu topit, proto zde uvádím stručný seznam verzí OS/2

OS/2 1.0 - první verze OS/2, na trh se dostala v roce 1987. Obsahuje jednoduché znakové prostředí, umožňuje přepínání mezi programy, podporu DOS programů. Požaduje 286, 2 MB RAM.
OS/2 1.1 - Na trh uvedena v roce 1988, obsahuje rozšířenou podporu FAT a prezentační manažer.
OS/2 1.2 - Zde se v roce 1989 poprvé objevuje nový souborový systém HPFS, dualboot, programovací jazyk REXX a rozšířená nápověda.
OS/2 1.3 - Píše se rok 1990 a OS/2 získává zcela nový vzhled podobný Windows a podstatně vyšší výkon.
OS/2 2.0 - V roce 1992 získává OS/2 částečně 32bitové jádro, Workplace Shell, podporu DOS a Windows aplikací.
OS/2 2.1 - O rok později byl znovu zvýšen výkon systému, jádro a grafika jsou plně 32bitové, dodávány jsou kompletní Windows 3.1, k dispozici je množství ovladačů a nová multimediální podpora.
OS/2 3.0 - Rok na to je zde plně 32bitový operační systém s vylepšeným a upraveným Workplace Shellem, příručním panelem, vyšším výkonem a kancelářským balíkem IBM Works.
OS/2 4.0 - V roce 1996 přibývá podpora Javy, VoiceType (ovládání hlasem), špičková podpora multimédií, lišta WarpCenter, WPS je trojrozměrné.
OS/2 Warp Server for e-business - V roce 1998 je na trh uvedena nová verze OS/2 určena jako server. Mezi novinky patři podpora víceprocesorových systémů, nové a vylepšené TCP/IP, Java, nový souborový systém JFS a Large Volume Manager. Na světě je systém, který může směle konkurovat MS Windows 2000.
eComStation - Jsme v roce 2001 a uživatelé OS/2 se dočkali nové verze svého miláčka. eComStation je postaven na OS/2 Warp Server for e-business, je vylepšena instalační procedůra, uživatelské prostředí a s operačním systémem je dodávána spousta aplikací třetích stran - v ceně je Lotus SmartSuite, HobLinkX11, podpora scannerů, vypalovací software RSJ CD-Writer a další

OS/2 Warp 3.0 a OS/2 Warp 4.0 jsou lokalizovány.

Dostanu se s OS/2 na internet?

OS/2 již od své verze 3.0 podporuje internet a vše s ním spojené. Problém může nastat u dnešních tzv. Winmodemů, které nefungují v jiném operačním systému, než jsou MS Windows. Pokud vlastníte nějaký externí modem, nebudete mít s připojením problém a myslím, že budete rychlostí přenosu dat oproti Microsoftím operačním systémům překvapeni!

Existuje pro OS/2 MS Internet Explorer?

Ne, společnost Microsoft se bohudík na této platformě podnikat nerozhodla, ale i tak je zde výběr mnoha kvalitních internetových prohlížečů. Zde je jejich seznam: Netscape Navigátor 2.02, Netscape Communicator 4.04, 4.61, IBM Web Browser (internetový prohlížeč založený na Mozille), Warpzilla (projekt Mozilla pod OS/2), Opera 5 a textový Lynx.

Kvalitní kancelářský balík?

Pod OS/2 můžete provozovat 16 bitovou verzi kancelářského balíku MS Office, díky projektu Odin i verzi 97, dále jsou k dispozici (a v ceně operačního systému) IBM Works - jednoduchý balík podobný MS Works - obsahují textový editor, tabulkový kalkulátor, databázi a osobní organizer. StarOffice 5.1a považuji za jeden z nejlepších kancelářských balíků a své zastoupení má také v modrém světě. Pro profesionály je tu Lotus SmartSuite, tabulkový kalkulátor Mesa a mnoho dalších profesionálních aplikací.

Kde se dá OS/2 sehnat?

OS/2 si můžete objednat u IBM, pokud vlastníte platební kartu akceptovanou elektronickými obchody, navštivte IBM Shop, nebo bližšího distributora Mensy (http://www.mensys.nl). Pokud budete mít problémy, kontaktujte prosím Podporu OS/2 serveru OS/2.cz, pokusíme se Vám pomoct.

Co je tedy vlastně OS/2 Warp verze 4?

OS/2 Warp 4 je plně 32bitový, objektově orientovaný, ze všech stran konfigurovatelný, lokalizovaný, svižný, silný, bohatý operační systém, pracující v grafickém režimu s příjemným uživatelským rozhraním a kvalitním preemptivním multitaskingem a multithreadingem, plynulým provozem, schopný pracovat s programy pro MS-DOS i Windows, a hlavně je to systém známý svou stabilitou. (kniha OS/2 Warp verze 4 - Praktický průvodce - od Pavla Navrátila).

Co nabízí OS/2 oproti ostatním operačním systémům?

OS/2 toho nabízí např. oproti MS Windows opravdu mnoho. V první řadě to bude její známá stabilita. Ano, po několika letech používání a zkušenostech ostatních uživatelů musím říct, že se jedná o nejstabilnější desktopový operační systém. OS/2 je díky své geniální architektuře odolný proti situacím, kdy nám spadne jedna aplikace a vezme sebou celý operační systém. Je známo mnoho případů, především na serverovém bitevním poli Dokud jsem měl nainstalovány Windows NT, musel jsem server každých 14 dnů restartovat. Od té doby, co používám IBM OS/2 Server běží již 1,5 roku bez mého zásahuToto není reklamní věta, ale holá skutečnost.

OS/2 dále nabízí opravdový multitasking - můžete tedy surfovat na internetu, při tom faxovat, pálit CD, poslouchat MP3, zároveň jednu kódovat a celý systém při tom ovládat hlasem bez většího zatížení procesoru. Určitě všichni třeba znají nešťastnou práci Windows s floppy mechanikou, kdy pokud zapisujete na disketu, celý systém se zastaví a pokračovat můžete, až se vše na disketu hezky uloží Takové podobné kousky v OS/2 opravdu neuvidíte;-)

Jde o revoluční systém, který nabízel vždy něco navíc. V roce 1996, kdy byla uvedena verze 4.0 to byla opravdu lahůdka, vlastně nepřekonaná dodnes - systém OS/2 lze totiž celý ovládat hlasem! Nebudete tedy potřebovat klávesnici ani myš, nejdříve systému třeba řeknete, ať Vám spustí textový editor, pak mu nadiktujete dopis, vytisknete Že je to SCI-FI? S OS/2 ne.

Pro bližší seznámení se systémem OS/2 doporučuji přečíst si články o tomto systému na našem serveru. Pokud si budete chtít přečíst o OS/2 něco v klasickém tisku, můžete zavítat do stánku a koupit si časopis Computer, kam o OS/2 pravidelně přispívám, nebo koupit časopis Chip, o který se ve světě OS/2 stará pan Michal Pohořelský. Některé články také publikuji na serveru Živě (http://www.zive.cz), ale všechny mnou napsané články naleznete právě na OS/2.cz!

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně OS/2 či eComStationu, neváhejte s zkuste nám napsat, pokud budeme znát odpověď na Vaši otázku, rádi pomůžeme. Více se dozvíte v menu pod položkou Podpora OS/2.