Neděle je dnem odpočinku. Zadnice si vezeme pohodlně v automobilu, protože o víkendu je konečně před IFW kde zaparkovat. Program je nabitý jen dopoledne, ten odpolední je už jen dvouhodinový čajový dýchánek.

Poslední nášup přednášek

DEV01 – Replacement of the OS/2 kernel

Poněkud rozporuplná přednáška Jurije Proniakina věnovaná možnostem experimentálního kernelu K42 a také prezentaci drobného patche/knihovny pro vývoj PM aplikací s podporou Unikódu. Bohužel Jurij, jinak zcela určitý chytrý, je velký trémista a snadno zpanikaří. Jeho prezentace se totálně rozpadá díky trémě a ostychu. Spíše doporučuji prostudovat materály v PDF na CD. Vzhledem k budoucímu vývoji byla zajímavější prezentace Adriana Gschwenda z Netlabs.

Jelikož je Jurij zřejmě i nepoučitelný, na druhou přednášku přichází se zpožděním 15 minut (zapomněl si brýle v hotelu) a navíc bez notebooku a je velice udiven, že tam pro něj není žádný připraven. V momentě, kdy mu půjčuji svůj a ten je již zapojen a funkční, se přiřítí kdosi z pořadatelů s narychlo sehnaným notebookem a následuje opětovná instalace k projektoru a spol... Nicméně díky této rošádě mám od Jurije i neoficiální materiály, které na webu ani na CD nenajdete :-)

Z téměř hodiny je nakonec K42 věnováno asi pět chaotických minut, takže rozhodně nemohu prohlásit, že bych o K42 cokoliv věděl. Velice slibná je ale ona "dostavba" k Presentation Manageru, která umožňuje kterémukoliv PM programu přijímat znaky z klávesnice dvoubajtově, a to v kódování Unicode (zřejmě UTF-16), které má už v PM vlastní kódovou stránku. Pak už pouze stačí mít k dispozici unikódové fonty můžete si psát v jednom okně naráz česky, rusky, arabsky, ...

Unikódový vstup a výstup v PM funguje!

DEV02 – WDSibyl

Jediná čistě německá prezentace! I přesto, že je oficiálním jazykem konference stanovena angličtina, tento pán se buď neobtěžoval něco napsat nebo prostě anglicky neumí :-( Je to škoda, protože WDSibyl je nástupce SpeedPascalu a jedná se o překladač Pascalu kompatibilní s Delphi na úrovni zdrojových textů i komponent. Dá se použít pro vývoj jak OS/2 a eCS, tak i Windows aplikací!

DEV03 – An introduction to Perl

Tato přednáška je pro mne trochu zklamáním, protože o Perlu se na ní člověk dozví asi tolik, kolik stihne přečíst na přibližně pěti prvních stranách průměrné učebnice. Spíše než o přednášku se jedná o sled ukázek, jak spouštět perlovské skripty v OS/2 přes CMD soubory a v čem se toto liší od klasického unixového prostředí. Nicméně pokud potřebujete Perl na vašem OS/2 stroji rozpohybovat, je dobré se na tuto prezentaci podívat.

DEV04 – Advanced client/server side WWW programming

Prezentace našeho polského kolegy Dominika Chmaje, kterého známe i z českých konferencí. Dominik je webový vývojář a má dost velký přehled o aktuálních technologiích na tomto poli. Přednáška je spíše pro "zatím nezorientované", kteří nevědí, kudy kam. Probírá se SQL, PHP, (X)HTML, XML, RSS, CSS, JavaScript, DOM a podobně, tedy přehled toho, co může průměrný PHP-webista při své práci použít. Probrány jsou i další oblasti, například validátory, nástroje pod OS/2, přístupnost a použitelnost, bezpečnost, apod.

Dominik Chmaj a jeho prezentace o WWW programování

DEV05 – Developing MultiPlatform Text based programs in C with OpenWatcom and TxWindows

Přednáška Jana van Wijka o jeho "vedlejším produktu", který vznikl neplánovaně během vývoje DFSee. Jedná se o multiplatformní knihovnu pro textové programy, které potřebují svůj výstup prezentovat podstatně lépe než prostým výstupem na konzolu. Knihovna je dostupná pro OS/2, Windows, DOS a Linux. Její výhodou může být to, že používá přesně ty samé koncepty jako Presentation Manager, tudíž běžnému PM programátorovi by nemělo činit větších potíží naučit se s knihovnou pracovat. Pokud chcete vidět TxWindows v akci, spusťte DFSee a uzříte.

DEV06 – Qt GUI Toolkit version 3 for OS/2

Slavnou GUI knihovnu snad není třeba obšírně představovat. Přímo na CD dostanete verzi 3.3.1 RC06, která byla sestavena 18.11., tedy první den konference :-) Na sestavení je ovšem třeba velice nová verze GCC od InnoTeku s přesně daným fixem, který naleznete také na CD. Důležitou částí prezentace je i úvod do psaní aplikací využívajících Qt, protože bez nich by to všechno nemělo smysl...

Qt je základem třeba i pro KDE

DEV07 – Doodle's Screen Saver meets Cairo

Podrobná ukázka, jak pomocí připravených zdrojových kódů a multiplatformní 2D knihovny Cairo vytvářet další moduly pro Doodle screen saver. Knihovna Cairo získává poslední dobou na popularitě a protože ji využívá i Mozilla.org ve svém renderovacím jádře, ještě o ní uslyšíme. Jestli jste četli pozorně předminulý díl a podívali se do prezentace Adriana Gschwenda, nemohlo vám uniknout, že Cairo bude mít zřejmě svoje místo v připravovaném eCS verze 3.

Tahto se programuje pro Cairo...

A pro neznalé dodávám, že Doodle není nikdo jiný než Peter Cocsis, který přednášel na úplně prvním Českém Warpstocku v Děčíně v roce 2002. Ctihodní kmetové jistě zapátrají v paměti a vybaví se jim jeho ovladač pro VDM, který zpřístupňuje soubory s dlouhými názvy i pro DOSové relace.

DEV08 – How to create Mozilla driven applications using PHP and XUL

Držte se, Krotitelé duchů jsou konečně tady. Nyní se ukáže, jak pečlivě a pozorně jste vypracovali váš domácí úkol. XUL se totiž vyslovuje úplně stejně jako Zool, což je ..... (znalci doplní) z filmu Krotitelé duchů. Podle dvou postav z filmu, S.....e b...y a D......e k...e, je vtipně definováno i URL jmenného prostoru XML (hezky česky XML namespacu) pro popis aplikací založených na XULu. Snaživí studenti si URL snadno dohledají na Internetu...

XUL je vlastně jakýsi interpret, který slouží k provozu aplikací "naprogramovaných" ve XML poskládáváním vizuálních komponent do kontejnerů. Komponentám a i kontejnerům odpovídají XML elementy a celek tvoří "stránku", či spíše jakési okno, které vypadá úplně stejně jako dialogová okna Mozilly. Možná nevíte, že právě "velká" Mozilla, Firefox či Thunderbird jsou postavené právě nad XULem. Teoreticky asi není problém vybudovat nad ním jakoukoliv jinou aplikaci. A abychom nechodili daleko, jednou takovou aplikací bude instalátor eComStation verze 2.

Přednášející Arne Blankerts je bezpochyby velký makáč jak na XUL, tak i na další hračky -- během dvou hodin stíháme projít letem světem ještě RDF a XMLRPC/SOAP a celé je to pospojováno PHP. Na konci přednášky máme všichni tááákhle velkou hlavu, ale jedno je jasné: O XULu ještě hodně uslyšíme.

DEV09 – NLS for developers of software for eComStation end users

Prezentace navazující na poznatky získané při lokalizaci eCS a ukázka možností, jak využít NLS resource při tvorbě vlastní multi-jazykové aplikace. Přednášející Jaques van Leeuwen a Jan van der Heide jsou bývalí/současní zaměstnanci IBM a oba dva byli součástí týmu, který za čtrnáct měsíců úspěšně lokalizoval eComStation do holandštiny.

INT01 – E-mail privacy with GnuPG and Mozilla in eComStation

Prezentace o zajímavém doplňku pro Mozillu/Thunderbird pro práci s PGP. Stará verze PGP fungovala spolehlivě jako externí skript i v PMMailu, ale nové verze již OS/2 a eCS nepodporují a nejsou zpětně kompatibilní se starší verzí. Ovšem díky pluginu Enigmail lze na eCS provozovat GnuPGP, tzn. verzi PGP šířenou pod GNU licencí. Enigmail je pak pouhé grafické rozhraní pro GnuPGP. Emaily lze nyní podepisovat, šifrovat/dešifrovat a to i včetně příloh (volitelně).

INT02 – Writing articles for the IT press

Jelikož nikdo z nás nepíše pro IT press ani tisk ani tlač, tuto přednášku necháváme laskavému čtenáři k samostudiu.

The session describes the basic process of preparing and writing an article for the IT press in general and OS/2 publications in particular. Different types of articles like product review, how-to, editorial and "experience report" are covered, as are issues like structure, target group, style, and common mistakes.

This session is for you if you are interested in writing an article but don't know how, you would like to get some tips for improvement, need to evaluate a product or create a manual for your business, or want to understand how the process works. (Target group: non-professional authors, IT and marketing personnel)

INT03 a INT05 – Typo3 goes eComStation

Dle názvu by člověk hádal, že tu budeme mít co do činění s nějakým typografickým programem. Ale zdání klame. Typo3 je tzv. CMS, neboli content management system neboli systém pro správu obsahu. Zjednodušeně řečeno, systém, který vám dovolí nějakým rozumným způsobem udržovat elektronické dokumenty vaší firmy v ne-bordelózním stavu, přistupovat k nim, definovat jejich work-flow (jakýsi koloběh) apod.

První část (INT03) je věnována instalaci a nastavení všech potřebných softwarových balíků, tedy serveru Apache, DBMS MySQL a interpretu jazyka PHP. Na tom není nic složitého, kromě několika triků, které jsou pro Typo3 na OS/2 nezbytné. Druhá část (INT05) se věnuje již samotnému systému Typo3 a jeho instalaci. Potěšitelné je, že na CD najdete warpinovský instalační balíček Typa3, takže stačí kliknout a...

INT04 – Tips & tricks around the Mozilla suite of products

Toto už je poslední nenavštívená přednáška, slibujeme!

This session will give you a quick overview on the Mozilla products Firefox, Mozilla browser suite, Thunderbird and on some selected extensions available today that might take your surfing experience to the next level. We'll look into some tune-able things hidden in the configs and close the session with a general Q&A. This will be an interactive session.

Domů, do Podolí, do...

Ano, i Warpstocky mají své konce. Člověk se ani nenaděje a už si to sviští nach Zinnwald und Prag. Ale abychom nedali prostor trudomyslnosti, uvedeme akce, které se chystají na příští rok:

  1. Zřejmě v dubnu se ve Švýcarsku uskuteční v pořadí již druhý OS/2 Developer Workshop, tentokrát pod taktovkou Adriana Gschwenda. Švýcarsko je překrásná země, navíc jsem tam ještě nikdy nebyl, takže asi není co řešit :-)
  2. Jak pevně doufám, někdy o prázdninách se uskuteční další Český Warpstock. Datum ani místo se zatím neví.
  3. A samozřejmě zde bude další ročník evropského i amerického Warpstocku. Ten americký je trochu z ruky, ale ten evropský čuju někde v prostoru Německo - Holandsko - severní Francie. No, necháme se překvapit...

Do roku 2006 přejeme všem čtenářům dobré vůle (jiní tu snad ani nejsou) klid a mír v duši i v CPU.

Warpstockoví výsadkáři Luboš, Martin, Martin, Jirka s Lenkou, Jarda

Pozdrav z Drážďan