Sobotní ráno. Letmým pohledem do rozvrhu zjistíte, že dnes to opravdu nebude procházka olivovým hájem. Začíná se v devět, končí ve tři čtvrtě na osm. Do toho se vejde celkem osm třičtvrtěhodinovek, jeden oběd a jedna víceméně bouřlivá diskuse.

Něco málo přednášek

Začněme letmým popisem další kupy přednášek, tentokrát těch aplikačních, které mají kód APP. Jak už jsem upozorňoval minule, přednášky se neodehrály v tom pořadí, v jakém je zde nacházíte, ani v ty dny, u kterých je nacházíte.

APP01 – Connecting eComStation and Palm OS devices

Prezentace Roberta Henschela o problémech a jejich řešeních při komunikaci eCS a PalmOS zařízení. Robert "naživo" synchronizuje data mezi svým PC a Palm Thungsteinem T5. Víte, že na eCS funguje pomocí Odinu PalmSync? Prezentace je velice užitečná v tom, že jsou v ní vyjmenovány všechny možné způsoby komunikace mezi PC a palmovými zařízeními a u každého způsobu naleznete popis, jak jej realizovat na eCS, případně proč daný způsob na eCS nefunguje.

Robert Henschel při přednášce o komunikaci eCS s PalmOS

APP02 – Maul Publisher V3

Prezentace nové nativní verze programu Maul Publisher na platformě eCS. Musím říct, že to je opravdu mocný DTP nástroj, plně srovnatelný s Quark-X. Peter Koller během prezentace vyzdvihuje i bezkonkurenční kvalitu grafického subsystému v eCS a jeho přesnost při vazbě na tisk ve srovnání se všemi ostatními OS. Jak se ukáže v sobotu večer, jednu licenci Maul Publisheru vyhrají v tombole naši polští přátelé...

Nechápu, jak jsem mohl až do této prezentace existenci Maulu ignorovat. Pravda, z novinek jsem jaksi tušil, že existuje, ale co přesně se s ním dá dělat, o tom jsem neměl ani ponětí. Z prezentace jsem si odnesl dojem, že Maul se perfektně hodí na tvorbu plakátů a letáků, sazbu časopisů a tak podobně. Všechny tyto tiskoviny mají společné poměrně komplikované rozmístění objektů na stránce, přičemž textové rámečky mohou mít téměř libovolný tvar (například sedmadvaceticípou hvězdu) a výplň (například JPEG obrázek otočený o 52 stupňů), text se mezi nimi může přelévat, může sám být uvnitř rámečku libovolně natočený a tak podobně. Kuriózním výtvorem je stavební plán bytu, který Peter kdysi vytvořil pro kamaráda. I takové věci v Maulu svedete.

I toto lze nakreslit v Maul Publisheru

APP03 – Introduction to ePDF

ePDF je zajímavý a užitečný nástroj na tvorbu PDF dokumentů z jakékoliv OS/2 aplikace. PDF dokument vytvoříte pomocí ePDF tak, že jej z vašeho programu vytisknete, přičemž za "tiskárnu" vyberete jakousi virtuální tiskárnu, kterou nabízí právě ePDF. Na "špinavou práci", tedy samotné generování dokumentu, se používá Ghostscript, který dostanete zdarma například v balíku GS Tools. ePDF je vlastně jakýmsi pojítkem mezi vašimi aplikacemi a Ghostscriptem, ovšem velice sofistikovaným a uživatelsky příjemným. Obdobný koncept naleznete například i ve Windows, kde si můžete nainstalovat kupříkladu PDF Factory.

Jedná se vlastně o nástupce PM-PDF, doplněného o mnoho nových vlastností, o možnost generovat různé verze PDF (1.1 až 1.4) včetně obsahu, nastavení bezpečnosti nebo o možnost používat více verzí Ghostscriptu pro generování výsledného PDF.

Principy fungování ePDF

APP04 – The ClipView suite of programs

Přednáška pro maniaky práce s rozšířenou systémovou chránkou. Jelikož mezi tyto maniaky zrovna nepatříme, tak...

The Clipview application suite enhance the text functionality of the OS/2 clipboard. All the utilities of the suite, PM & command line, will be demonstrated. If a "willing volunteer" can be found, then cross machine copy/pasting will also be shown. From the mail the author gets it seems many have not found all the tricks that can be done with these applications. See David Saville, the author of the Clipview application suite, bringing the power of the OS/2 and eComStation clipboard to the maximum.

APP05 – Wireless LAN Monitor update

Ukázka nové verze xCenter pluginu pro správu a přepínání konfigurace dostupných wifi síťí. Nová verze podporuje novou technologii generic MAC driver (genmac) od Willibalda Meyera. Díky tomuto obecnému wrapperu pro Windows ovladače lze nyní pomocí xWLAN pluginu prohledávat dostupné wifi sítě a jednoduše mezi nimi přepínat. Veškeré nastavení je ukládáno do profilu. Aktuální verze podporuje WEP, připravuje a WAP autentikace, funguje monitor síly signálu, DHCP nebo fixní adresa je samozřejmostí. Osobně mi to dává odvahu opět se pustit do pokusů se svou domácí wifi sítí a eCS. Pokud jste někdo viděl AccessConnection od IBM pro Windows, pak tohle je skoro to samé.

APP06 – DocBook: A gentle introduction to XML publishing framework running also under OS/2

Zlatý hřeb večera! Pardon, víkendu. Ano, tušíte správně, jedná se "naši" přednášku. Přednáší XML- a DocBook-guru JK a jeho OS/2 nohsled JK. Víme, co je pro vás dobré (DocBook), a nakonec vás o tom přesvědčíme :-) Aneb tentokrát již třetí pokus, jak nabídnout/vnutit DocBook OS/2 komunitě, tentokráte ovšem na mezinárodní scéně. Během prvního a druhého pokusu v letech 2004 až 2005 jsem byl ignorován až odmrštěn, uvidíme tedy, jak se naše XML uchytí tentokrát...

Jirka Kosek při přednášce o DocBooku

Máte-li zájem, stáhněte si DocBook Framework a vyzkoušejte jej. Docela rád bych slyšel od ostatních uživatelů náměty na opravy, vylepšení atd. A samozřejmě již nyní vyhlašuji DocBook jediným oficiálně podporovaným formátem pro Český Warpstock 2006! Víte například, že v něm jdou psát i slajdy? Připravovaná verze DocBook Frameworku navíc už bude mít podporu pro WYSIWIG editor XXE, takže už ani ti nejzarytější odpůrci (teď mám na mysli především našeho dvorního degustátora jisté francouzské pálenky) už nemůžou protestovat argumenty typu "Text se píše v textovém editoru".

APP07 – Communigate PRO – Installation and basic configuration

Pan Joao Galvao z Portugalska a jeho praktická demonstrace profesionálního systému pro řešení email hostingu. Communigate Pro je velice propracovaný email server doplněný o webmail, sdílené složky, ftp úložiště, hostování neomezeného množství domén, uživatelů... To vše doplněné podporou mnoha OS a jazyků.

APP08 – Injoy Firewall – Installation, basic configuration and expert configuration

Opět skvělá praktická ukázka produkty v podání zástupců pana Joao Galvao z Portugalska. Tento človíček – CEO firmy IfThenElse – je velice ochotný, všechny jeho prezentace jsou převážně vedeny na základě dotazů posluchačů. Jedná se o opravdu silný nástroj pro zajištění bezpečnosti sítí, popřípadě lokálního PC. Pokud mám správné informace, tak je to momentálně jediný způsob, jak se připojit z eCS pomocí VPN. Takže Luboš si dal domácí úkol pokořit kromě wifi také přístup VPN (klient) a pokud vše půjde, bude na WS 2006 CZ praktická ukázka, jak se z eCS 1.2R připojit pomocí VPN do firemní windows sítě a jak lze pomocí Citrix klienta pro eCS spravovat vzdálené stroje :-)

APP09 – eWPS/xWP translation/coding meeting/discussion

Omlouváme se, ale opravdu nemůže být všude...

A discussion about the experiences, problems and solutions of the 'Dutch eComStation Test and Translation Group' while translating xWP for eCS, internally called eWPS. For the visitors of that meeting/discussion: Take your LapTop with eWPS and or xWP with you also the netlabs\xworkplace folder will be helpfull.

APP10 – EmperoarTV – Personal video recording for OS/2 and eCS

Praktická prezentace možností, jak na eCS přijímat TV signál, jak jej uložit a následně vypálit jako klasické DVD. V materiálech k této prezentaci je uveden také seznam podporovaných zařízení a několik dalších podpůrných utilit. Pro majitele TV tunerů ATI bych pak doporučil produkt TVShow ze stránek os2.kiev.ua/en/tvshow.php.

EmpeorarTV v akci

Hlavně že je večírek

Hudební znalci jistě poznávají citaci z jedné písně mé nejoblíbenější české skupiny. Nejedná se o mejdan v pravém slova smyslu, spíše o posezení kamarádů nad horou jídla, pití a počítačového hardwaru. K tomu všemu nám všem pouští do uší decibely jakási lokální skupina, podle obličejů zjevně složená ze členů jedné rodiny.

Hora jídla před začátkem večírku

Kromě jídla a pití přijímaného systémem "urvi, co můžeš" je důležitým bodem programu tombola. Jak prohlašuje na jejím začátku Robert, šéf jistého oddělení IFW prohlásil, že "tenhle hardware musí už z baráku pryč". Takže "tenhle hardware" je tu teď naskládaný na železném vozíku a my se modlíme, abychom náhodou nevyhráli. Bohužel, ruka osudu je neúprosná a Martin Krajdl vyhrává bednu IBM se zdrojem a možná ještě něco uvnitř. Jako vrchní kormidelník výpravy mám ale naštěstí právo veta, a tak Martin vrací bednu zpět a ta číhá na dalšího výherce. Modrý blesk by se asi netvářil moc nadšeně, až bychom do něj na přejezd Krušných hor narvali kromě nás ještě kupu harampádí.

Vyhlašování tomboly

V tombole lze ale vyhrát i pěkné kousky, a to hlavně ty softwarové. Je zde několik licencí DF See od Jana van Wijka, licence Maul Publisheru (která putuje do Polska, jak již víte) a několik licencí na skvělý multiplatformí obrázkový editor Pixel. Pixel je takový "malý Photoshop" a musím říci, že mne velice zaujal. Napsaný je pomocí knihovny SDL, a proto je k dispozici mimo jiné pro OS/2, Linux a Windows. Pokud máte Live Demo CD od eCS 1.2, můžete jej vyzkoušet. Další jeho zajímavostí je fakt, že autor pochází ze Slovenska. Škoda, že o něm naše komunita neví... Mám-li srovnat s jediným doposud dostupným programem Embellish, pak konstatuji, že to je jako nebe a dudy. Pixel=nebe, Embellish=dudy.

Opět jsme nestihli probrat domácí úkol :-( Nastudujte si tedy sami, kdo je Zool, kdo Strážce brány a kdo Držitel klíče. Protože příště tady nebude žádná Dana, jenom XUL.