Ráno vyrážíme k cíli naší cesty: IFW neboli Institutu pro výzkum materiálů a pevného skupenství. Na cestu si rezervujeme okolo 35 minut, což se v závěru ukazuje trošku lehkovážné, přicházíme totiž dvě minuty před ofiálním zahájením. Naštěstí je mnoho ještě větších opozdilců, takže se začátek přesouvá o přibližně čtvrthodinu.

IFW je součástí Technické univerzity v Drážďanech a také těsně přiléhá k jejím prostorám. Skládá se ze dvou navzájem propojených budov, z nichž jedna je klasická cihlová a druhá supermoderní ze skla a oceli. Na té také visí obrovský transparent s logem konference, to aby každý věděl, že je u cíle.

IFW

U prezentace jsme všichni trochu zaskočeni, neboť se nenacházíme na registrační listině. Naštěstí je zde čtyřikrát registrován Filip Molčan, který nepřijel ani jednou, takže okamžitě okupujeme jeho políčka v registrační listině a v mžiku se nám vyrábějí nové vizitky. Vládne zde opravdový německý pořádek, vše je do detailu nalinkováno a nic není ponecháno náhodě. Pro pobavení srovnejte s Českým Warpstockem... Celá budova je zevnitř olepena ukazateli, které vás dovedou do libovolné ze čtyř přednáškových místností, do klubové místnosti, do prezentačního prostoru vystavovatelů (exhibitor area) a bezpečně zpět k recepci. Mimochodem, přednáškové sály jsou pojmenovány podle měst, kde se konaly minulé ročníky evropského Warpstocku: Karlsruhe, Bochum, Depenbe a Arnhem. Na dveřích každého sálu je uveden jeho rozvrh, tedy kdy tam bude probíhat jaká přednáška. Navíc každý dostává detailní plánek celého IFW, zřejmě kdyby se nám i přes ukazatele podařilo zabloudit. Jak už tomu bývá na podobných akcích zvykem, v celé budově je dostupná Wi-Fi síť, kam se může každý se svým notebookem připojit. Robert Henschel a jeho tým si opravdu mákli.

Zahájení

Všechno někdy začíná a tak vám přinášíme pohled do hlavní přednáškové místnosti Karlsruhe, kde se odehrávají ty nejdůležitější události. Během zahájení nás zde vítá i pan ředitel a upřímně se přiznává, že vůbec netuší, co je OS/2. Jediné, co se dozvěděl od informatiků, je, že: "Je to systém používaný bankami, zabudovaný v bankomatech, který používají nadšenci a který nemá problémy s viry..." Přesto, že v jeho očích musíme asi působit poněkud tajemně (možná jako banda fanatiků a magorů), poskytl organizátorům ze své pozice všemožnou podporu a tímto mu tedy patří náš dík.

Pan ředitel IFW

Po panu řediteli nás vítá ještě Robert Henschel, hlavní to organizátor. V hledišti poznáváme legendy jako jsou Knut Osmundsen (Odin), Jan van Wijk (DF See), Peter Koller (Maul), Adrian Gschwend (zakladatel Netlabs) a další, prostě evropskou první klasu v OS/2 a spol. Trošku mne mrzí neúčast Daniely E., jednak proto, že mezi tu první klasu patří, jednak také proto, že to je pěkná kočka a chtěl jsem ji ukázat ostatním klukům.

Robert Henschel během zahájení konference

Prezentace

A nyní již bez ladu a skladu naše postřehy z přednášek. Ty nenavštívené popíšeme kapánek formálně podle dostupných materiálů. Teoreticky je sice možné v počtu čtyř lidí obsáhnout všechny možné přednášky a poskládat vám je dohromady, nicméně každý z nás se řídí především vlastní chutí, a tak se někde sejdeme a jinde ne. Koneckonců, na konference jezdí člověk kvůli sobě a ne kvůli těm, kdo to po něm budou číst na Internetu :-)

ALL01 – Base System Drivers

Zde byly představeny novinky jako BootJFS – modifikovaná verze stávajícího JFS. BootJFS bude základem nové verze eCS verze 2.0, která bude uvolněna na jaře 2006. Tzv. "Technology demo" nové verze eCS bylo předvedeno v praxi na jedné z přednášek. Nárůst rychlosti při použití BootJFS je opravdu radikální – celý systém na zkušebním stroji nastartoval až po zobrazení plochy a ikon během cca 30 vteřin! Další novinkou je oficiální podpora NTFS. Zatím jako read-only, je však již hotova podpora i pro zápis a ta je ve fázi testů. Dalším důležitým krokem pro provoz eCS na novějších strojích je podpora ACPI. To jsou tedy momentálně spolu s Danis ATA a S-ATA ovladači jedny z pilířů systému.

ALL02 – eComStation – Version 1.2 and Beyond

Na prezentaci ALL01 navazovala prezentace zástupců Mensysu o možnostech nové verze eCS. Aktuální verze je označována jako 1.2R (media refresh) nebo také 1.2.1. Zde byla kromě live instalace systému s BootJFS oznámena nová verze instalátoru napsaného pomocí XUL+Mozilla technologie. Nová verze eCS bude obsahovat možnost změnit velikost stávající partition při instalaci! Tato funkce zahrnuje FAT, VFAT, FAT32 i NTFS. Bez zajímavosti také není, že 100% vývoje probíhá v Evropě.

ALL03 – External Print Servers and OS/2

Drobná prezentace o možnostech tisku na HW printservery z prostředí OS2/eCS. Předvedena názorná konfigurace LptD, tisku pomocí FTP (Až doteď jsem skutečně netušil, že lze tisknout přes FTP!), ukázka nativních nástrojů pro podporu HP JetDirect. Pozor! USB není síťové ani tiskové rozhraní, pouze datový kanál, a tak je tisk na USB tiskárny zcela v režii ovladače! Takže pokud někdo uvažuje o spolehlivém tisku, volte standardy jako je ethernet port, popřípadě LPT. V podstatě jsem se zde dozvěděl to, co jsem před přibližně třemi roky pracně vykoumal ohledně tisku na síťovou tiskárnu s vlastním serverem uvnitř.

ALL04 – System Service Management for eComStation

Christian Langanke představil novinku – aplikaci určenou ke správě procesů na pozadí čili služeb, démonů, či jak to nazýváte. Filozofie je částečně převzata z Windows NT/XP a částečně z Linuxu. V rámci projektu "netlabs.org Workplace Shell Extensions" tak vznikl systém/aplikace umožňující instalovat/spravovat/monitorovat procesy běžící na pozadí stejně jako nappříklad ve Windows XP. Součástí systému je také implementace autentikace uživatele ve spolupráci se Security/2.

ALL05 – DFSee demonstrations and Q&A

Prezentace zaměřená na ukázku některých možností aplikace DFSee. Tento produkt bych označil za kombinaci technologií Norton Ghost, Partition Magic, Norton Disk Editor, Norton Disk Doctor. Pomocí ní lze přesouvat svazky, partition, provádět zálohu disku nebo partition do souboru (imaging) nebo klonování disků a jejich částí. Podporovány jsou i výměnné disky a image lze například ukládat na síťové disky. Každou operaci lze simulovat pomocí tzv. virtuálního disku, kdy lze obraz fyzického disku přenést do paměti a provádět všechny zásahy "nanečisto". Zajímavostí je existence pro Linux, OS2/eCS, DOS i Windows.

ALL06 – netlabs.org – What's Up? A perspective for the eCS and OS/2 community

Prezentace "Nejvyššího z NetLabs" ohledně budoucnosti celé komunity. Padla doporučení ohledně nutného přechodu na hotové fungující jádro (zřejmě OpenDarwin od Applu), přenos fungujících technologií a ideí (zejména Workplace Shellu) na toto jádro a podpora nových technologií (64bit). Zajímavostí je, že se již vyvíjí nová podoba PMShellu a WPS, které budou založeny na grafické knihovně Cairo. Pracuje se na nativní verzi OpenOffice 2.0 a je vyvinut systém na lokalizaci eCS do jiných jazyků. Všechny tyto technologické koncepty by se postupně měly stát základem verze eCS 3.0. Ta je plánována s výhledem na 2-3 roky. Z informací zde prezentovaných je patrná obrovská snaha vyvíjet, prodávat a podporovat eCS i nadále.

Toto bych označil (podobně jako na OS/2 Developer Workshopu v červenci) za nejdůležitější přednášku celé konference, neboť ukázala trendy, kterými se bude (muset) vývoj eCS ubírat. Dnes je již zřejmé, že od IBM nelze čekat vůbec nic a jedinou záchranou je postupný (ale pokud možno rychlý) přesun k open-source technologiím. eComStation tak bude podle mého názoru sloužit jako jakási "slupka", která se navenek pro uživatele bude tvářit více či méně pořád stejně (distribuce nějakého OS) anebo – doufejme – lépe a lépe, ale pod povrchem budou jednotlivé komponenty postupně vyměňovány. Tento proces už začal. eCS 1.0 byla vlastně jakási "lepší" distribuce OS/2 4.5. Postupně začaly být součástí Danieliny ovladače, SciTech SNAP, open-source náhrady běžně používaných programů jako AE, NewView apod. Zlomem by měla být verze 3, kde bude snad již odvrhnuto IBM jádro. Pokud eCS tento očistný proces nepodstoupí, nemá v horizontu tří až pěti let naději na přežití. Zcela jistě přijde hardware, na kterém OS/2 či eCS v dnešní podobě už nepoběží.

Zároveň se jedná o úžasnou příležitost, jak vytvořit věci lepší, než nyní jsou. Připomeňme například neexistující lokální bezpečnost, nemožnost používání více uživateli, single input queue v PM apod. Takové zásadní nedostatky jsou dnes uživatelům ostatních OS k smíchu. Adrian jasně prohlásil, co každý víceméně ví, ale nikdo neříká nahlas. OS/2 je dnes "bezpečná" jenom proto, že OS/2 stroje nikdo nehackuje. Je "odolná proti virům" proto, že je pro OS/2 nikdo nepíše. A tak bychom mohli pokračovat...

Uslyšíte-li o projektu Voyager, zbystřete. To je, oč tu běží!

Adrian Gschwend a jeho plány do budoucna

ALL07 – Creation of competitive software for eComStation

Zde jsme asi nikdo z nás nebyl, takže jednoduše odpapouškujeme oficiální informaci: It will be shown how to use eComStation technologies to create competitive software together with an overview of available and recent technologies and software in the development pipeline. Demonstration of "native software" approach and its advantages.

ALL08 – NLS for those who will be translator for eComStation

Prezentace o problémech holandské skupiny při překladu eCS 1.2 do holandštiny, včetně mnoha programů dodávaných společně s eCS. Překlad trval 14 měsíců včetně vývoje aplikace Language Translation Manager. Jenom pro zajímavost: základ eCS = 3500 řádků textu. Další zajímavost: Martin Krajdl se pod vlivem nadšení ze snadného překladu pomocí LTM přihlásil k lokalizaci a tato informace zazněla o přibližně hodinu později při jiné přednášce, na které se pak Luboš a Jardou ukrutně divili (bez přítomnosti Martina Krajdla), kdože to bude českou lokalizace eCS připravovat :-) Ovšem třeba se dočkáme, pokud má Martin dost času, kdo ví? Každopádně nyní víte, kde urgovat.

Tímto jsme vyčerpali prezentace ALL*. Ale nebojte, ještě nám zbývají APP*, DEV* a INT*. Jelikož jsme nedošli k prezentaci DEV-08, domácí úkol se přesouvá na příště.

Poznámka: Doufám, že nevznikl mylný dojem, že všechny přednášky ALL* byly na pořadu v pátek. Nebyly. Spousta jich byla i v ostatní dny a naopak v pátek byla i spousta dalších přednášek. To jenom my jsme si takto zjednodušili výklad.

Prohlídka perly na Labi

Jelikož páteční večer až mírná noc je v nabitém programu jediné místečko, kdy máme "osobní volno", vyrážíme na obhlídku pamětihodností a vůbec všeho, co lze spatřit. Není sice lehké přesvědčit tři počítačové maniaky (ve slovním projevu používám slovo "magor", ale to se sem nehodí...), aby zvedli oči od monitorů a zadky ze židlí, ale s pomocí další večeře v restauraci U Červeného klobouku se mi to daří. Projít celé historické centrum dá docela práci, zvlášť když to od řeky pěkně fičí a vy máte jen větrovku s kšiltovkou.

Tři kousky OS/2 uživatele českého umdlévají horkem v poledním drážďanském slunci

Po hodince a půl pěkně do teplíčka, zapařit Martinovy Červíky, vybumbat vínečko a...

... dobrou noc, děti.