Opět je tu listopad, měsíc spadaného listí, hnusného počasí a kluzkých chodníků. Opět je tu Warpstock Europe, tentokráte až v dalekém Kolíně nad Rýnem. A opět na něj vyráží česká výprava! Pravda, naše řady za rok řádně prořídly. Z drážďanských šesti návštěvníků (z toho dva přednášející) zbývají dva, z toho jeden přednášející.
Dopravu nám opět zajišťuje Modrý blesk. (Znalci vědí...) Je to zřejmě jeho životní výkon, z Prahy-Troje je to místa konání přesně 750.1 km. Díky nabídce Českých drah nebylo rozhodování o způsobu dopravy vůbec těžké. Zpáteční jízdenka vyjde bratru za 5.900 Kč. Cesta autem vychází bratru i nebratru na 1.300 Kč.
Organizátoři tentokrát zajistili i ubytování, a to přímo v hostelu, kde se konference koná. Na jednu stranu je to výhoda, protože máte o starost méně. Na druhou stranu nevýhoda, protože spolubydlící si nevybíráte a jeden z těch našich přívětivě rozhodně nevypadá. Óó, kde jsou ty časy zlaté drážďanské ubytovny! Óó, kde jsou ty časy večeří U Červeného klobouku! Zde k večeři pouze studená krmě!
Při páteční registraci se opět projevuje "blue.point efekt" - je zde dvakrát zaregistrovaný Filip Molčan, nikoliv my. Tuto situaci už máme naštěstí nacvičenou z minulého roku :-) Po registraci je tu pro každého sklenka šampaňského (nebo džusu) a pak hurá na přednášky!
Poznámka 1: Popisy přednášek jsme psali každý zvlášť, to podle toho, kde kdo byl. Pokud správně poznáte autora u všech popisů, máte u nás na příštím Warpstocku pivo!
Poznámka 2: Většinu přednášek si můžete stáhnout.
The Clipview Application Suite - David Saville
Sem jsme bohužel ani jeden nezavítali a prezentace neexistuje. Takže máte smůlu!
Writing for the IT Press - Christian Hennecke
Sem pochopitelně také ne, neb přednáška je absolutně netechnická. Navíc s naším vytříbeným slohem by to byla jasná ztráta času...
Updates on Maul Desktop Publisher - Peter Koller
Peter Koller zde představil nejnovější vlastnosti svého DTP programu Maul. Z nich je asi pro našince nejzajímavější podpora Unikódu; v příkladech najdete stránku, kde se spolu mísí angličtina s japonštinou. Příjemně mě překvapila možnost maulovské výtvory exportovat do PDF; sama prezentace je toho důkazem. I když nevím, zda je to novinka a zda je to vlastnost přímo programu anebo výsledek jakéhosi speciálního driveru.
Pokud jste navštívili drážďanskou přednášku o Maulu, asi nemělo smysl chodit na tuto. A to byl i náš případ.
eComStation Maintenance Tool - Chuck McKinnis
Chuck McKinnis je autorem eCS MT, nástroje pro update systému přes síť. Chucka na žádné akci rozhodně nepřehlédnete, vypadá totiž jako Ernest Hemingway. Provádí nás zákoutími tohoto udělátka a já zjišťuji, že je nejvyšší čas začít jej používat.
Nevýhodou je, že se jedná opravdu jen o aktualizační nástroj systému. Nelze s ním instalovat jiný software, vše je šité přímo na míru eCS. Dle mého názoru by si eCS zasloužila pořádný balíčkovací/instalační/aktualizační systém, který by kombinoval vlastnosti M.T. a WarpINu a spoustu dalších přidal.
OS/2 Problem Determination and Resolution - Chuck McKinnis
Opět Chuck McKinnis. Musím přiznat, že zde mě dost zklamal. Čekal jsem, že se naučím luštit výpisy při systémových trapech, výpisy v POPUPLOGu, naučit se trasovat apod. Přednáška byla ale značně obecná, něco ve stylu "jak udělat bug report".
Martin: Ano, já jsem také čekal něco jako "OS/2 debugging handbook" v kostce a ono nic. Povídání to bylo pěkné, ale nic, co bych z mé pracovní praxe neznal.
Exploring DFSee - Jan van Wijk
Kdo by neznal všemocný nástroj DFSee na správu disků a file systémů!
Jana van Wijka bohužel potkala velice nepříjemná událost, na kterou určitě hned tak nezapomene. Při páteční poobědové procházce na břehu Rýna upadl a nadvakrát si zlomil nohu. Naštěstí neomdlel a zvládnul zavolat si ambulanci. Následovala hostitalizace v místní nemocnici, voperování šroubů do nohy a písemná zdravice všech ostatních účastníků konference.
Pikantní na celé události pro nás je, že v těch samých místech jsme se jen několik minut předtím pohybovali i my. Dokonce jsme se míjeli, když Jan právě vyrážel a my se vraceli. Holt podzimní počasí je sviňa...
Netlabs EPM Distribution - Andreas Schnellbacher
Dinosauři se vracejí! EPM jsem ani po deseti letech nějak nepřišel na chuť, nicméně je zajímavé zjistit, co se k němu v Netlabs vaří. Pánové uvařili spoustu malých fixů (a to bez původních zdrojáků!) a vylepšení, dokonce jsme viděli věci, které se mi nikdy nepodařilo v EPM rozeběhnout.
Mozilla Development Explained or How Do I Report Bugs in Firefox? - Peter Weilbacher
Peteru Weilbacherovi vděčíme všichni za OS/2 buildy mozillích produktů Firefox, Thunderbird a Sea Monkey. Kdysi tuto práci vykonával Mike Kaply z IBM, ale od té doby, kdy se IBM definitivně stáhla, má to v rukou Peter. Překvapivě není programátorem pro OS/2, programuje hlavně na různých unixových systémech a naše buildy dělá jaksi bokem.
Přednáška se netýkala přímo problému portování do OS/2 anebo přímo "střev" výše zmíněných programů. Peter spíše představil kousíček ze své typické pracovní náplně a provedl nás kompletním cyklem zabití jednoho bugu. Ten zahrnoval práci s Bugzillou, ověřování chyby a její lokalizaci, změnu kódu a následné vytvoření záplat.
Jen pro zajímavost: Trunk projektu (pouze FF) má 35852 souborů se celkovou velikostí 227 MB a z jazyků se zde potkávají C, C++, JavaScript, XML, HTML, CSS, Perl, jazyky shellů a makefilů, ...
My eCS Desktop - Evgeny Gorbunov
V této přednášce, věnované grafickým "bells and whistles" na desktopu, narazilo mladické nadšení pana Gorbunova na skepticismus mého počínajícího středního věku. Bylo to věnované sice zajímavým, ale málo užitečným nápadům typu "vyfotťe si svůj USB klíč, nahrajte fotku do OS/2 a tento software vám zobrazí jeho obrázek, když připojíte klíč". Celkově byla přednáška především o tom, jak nacpat na desktop ještě více vizualitek. Mít 20 let, tak to s vysokou pravděpodobností ocením. To jsem také trávil dost času s věcmi typu Candybarz a Candyfolder. Teď jsem spíše rozpačitý.
Get Ready for Modern Systems - Evgeny Gorbunov
Nebyli jsme, smůla! Máte jezdit na konference!
Community Perspectives 2006-2008 - Evgeny Gorbunov
Tady pan Gorbunov předkládal svou vizi na téma "jak by šla zachránit OS/2." Některé nápady byly dobré, ale nepříliš revoluční, pak tam také byly nápady revoluční, které se mi ovšem nezdály moc dobré. Dost velká část přednášky byla věnovaná nápadu, kdy by existovala jakási "všeaplikace" (můj vlastní termín, jak jsem to pochopil já), ze které by pak jednotlivé programy, či spíš procesy, používaly ty části, které potřebují. Zároveň, když by maintainer nějakou tu použitou část opravil/vylepšil, tak by se to promítlo do všech dalších částí, které ji používají a to vše by integroval WPS. No. Mám pocit, že by bylo lepší zůstat blíž na zemi.
Část přednášky byla také věnovaná srovnání se světem Windows a Linuxu a tvrzení, že OS/2 by mohli zachránit mimo jiné i studenti, ale doba studentského zapálení pro OS/2 skončila před deseti lety příchodem použitelného Linuxu. Tak nevím. Asi už jsem ztratil zápal OS/2 evangelistů a na řadě je nová generace, která převezme tah a já budu následovat.
Přednáška je k dispozici online.
Management and Display of Log Files - David Saville
David Saville mne už podruhé velmi zklamal. Minule jsem se na jeho přednášce o Perlu nedozvěděl téměř nic o Perlu, nyní jsem se pro změnu nedozvěděl nic logování a log souborech. A prezentace jako vždy neexistuje :-(
WPA Security with Wireless LAN Monitor - Christian Langanke
Christian představil novou verzi WLAN Monitoru a poté se pustil do vysvětlování WEP a WPA. Představil hlavní slabiny protokolu WEP a oproti tomu vymoženosti WPA, který by měl WEP nahradit. Vlastně celá přednáška byla o bezpečnosti a o tom, jak nastavit vaši privátní WiFi síť. Jednoznačně jedna z nejlepších přednášek na tomto ročníku Warpstocku!
External Command Processors / Scripting Your Workplace Shell the Easy Way - Christian Langanke
Zde bylo předvedeno, a to dost technicky, jak lze automaticky spouštět různé interpretry pro ten který skript napsaný pro konkrétní interpretr, obdoba prvního řádku s výkřičníkem na Unixech.
Version Control with Subversion - Jaroslav Kačer
Návštěvníci děčínského Warpstocku zajisté znají. Nechci se chlubit, ale hlásit se to musí: Dvakrát plná přednášková místnost, i když úplně ta nejmenší :-)
eComStation 2.0 - Roderick Klein
Roderick z Mensysu představil eCS 2.0, jejíž bety si můžete stahovat z BetaZone. V této verzi přibyla především podpora pro ACPI, bootovatelný JFS, ovladače síťových karet GenMac, lepší podpora WiFi a snad kupa dalších věcí. Já jen doufám, že instalace už není postavena na RPSINSTu od IBM, který je dle vyjádření samotného Rodericka takové kvality, že to snad ani nechtějte vědět...
The OS/2-eComStation NewsSystem - Robert Henschel
Robert Henschel představil nejnovější projekt drážďanské skupiny, kterým je centrální systém pro distribuci novinek do celého OS/2 a eComStation světa. Princip je jednoduchý: Všichni by měli zadávat novinky právě na www.os2news.com (případně funguje i alias www.ecomstationnews.com) a jednotlivé weby si je odtud budou načítat, například pomocí RSS. Server je zaměřen výhradně jako distribuční místo pro další servery a z toho důvodu na svých stránkách záměrně zobrazuje pouze ty novinky, které jsou minimálně týden staré, zatímco do distribučních kanálů se hrnou okamžitě po schválení správci obsahu.
Mimochodem, byl by to skvělý zdroj informací pro předělanou verzi www.os2.cz. Pokud na ni tedy někdy dojde...
Open Office 2.0 for eComStation - Roderick Klein
Open Office verze 2.0 by konečně měla být nativní OS/2 aplikace, tedy žádná potvora běžící nad Windows Runtimem. Vzhledově vypadá stejně jako na ostatních platformách, snad bude i stejně funkční. Při závěrečných otázkách jsem zaloboval za kvalitní unikódové fonty, bez kterých je nám Středoevropanům celý Open Office k ničemu. Všichni se tvářili, jako bych spadl z višně, i když nakonec Roderick velmi nejasně přislíbil, že snad eCS 2.0 bude nějaké volně šiřitelné unikódové fonty obsahovat. Tak uvidíme...
Installing an OAMP server - Thorolf Godawa
Nebyli jsme, smůla! Máte jezdit na konference!
Setting Up a Typo3 Server - Michael Oehlhof & Roland Schmalenberg
Nebyli jsme, smůla! Máte jezdit na konference!
Using Typo3 - Roland Schmalenberg & Christian Hennecke
Nebyli jsme, smůla! Máte jezdit na konference!
The Voyager Project - Adrian Gschwend
Prezentace ukázala, kam se projekt Voyager pohnul od minulého roku, kdy ho Adrian vyhlásil. Odvážlivci z Netlabs začali pracovat na Netlabs Object Modelu (NOMu), který by měl nahradit System Object Model z OS/2. Je tedy vidět, že se začalo kdesi "veprostřed" všech vrstev, co jich v OS/2 je.
Pro vrstvy GUI jsou již smělé plány na použití mnoha open-source projektů, například knihovny Cairo pro renderování s podporou OpenGL. Hlavní knihovnou pro tvorbu GUI aplikací by se měla stát GTK+. WPS by měl být nahrazen tzv. Voyager Desktopem.
O spodnějších vrstvách se toho zatím moc nedozvíte. Prozatím byla odsunuta k ledu snaha o použití OpenDarwinu jako jádra.
Rozhodně si projděte celou prezentaci a také design dokument, i když ten je stále na mnoha místech na můj vkus dost ... hmmm ... jak to říct?
netlabs.org: The Crux with the Community - Adrian Gschwend
A ještě jednou Adrian a jeho přednáška o tom, co všechno v komunitě vývojářů okolo Netlabs by šlo dělat lépe. A jak lidi zlenivěli...
Creating Video DVDs - Alex Taylor
Alexander popsal velmi podrobně tvorbu video DVD, lépe řečeno tvorbu jeho interaktivní části, t.j. menu. Vše s dokonalým popisem, jak má vypadat "osnova" takového DVD, kolik barev a jaké rozměry smí mít bitmapy tvořící menu, jak překonvertovat video streamy pomocí ffmpegu pro OS/2 a nakonec, jak to všechno pěkne zabalit a vypálit na počítači s OS/2. No, až to budu dělat, pojedu podle rozsáhlé prezentace vytištěné na papíŕe. :-)
Translation in Action - Jacques van Leeuwen & Jan van der Heide
Lokalizace softwaru - klasické téma klasického holandského dua. Já sám jsem tuto přednášku zaregistroval už potřetí (předtím na Developer Workshopu a na minulém Warpstocku), takže snad ani nemá cenu popisovat ji. Až pojedete na příští Warpstock, určitě tam budou!
Programming with the OS/2 Unicode APIs - Alex Taylor
Srdce programátora zde zaplesalo! Tříhodinová (skoro v kuse) přednáška o Unikódu obecně i o jeho podpoře v OS/2 a API funkcích. To vše doplněno praktickými cvičeními, která jsme hned na přinesených noteboocích řešili. K tomu každý obdržel CD s instalací nejnovějšího portu GCC a dalšími programy pro práci s kódovými stránkami.
Jednoznačně nejhodnotnější přednáška tohoto Warpstocku, na kterou přišlo překvapivě málo lidí, cca 8. Ostatní mají smůlu!
CAcert Introduction and FAQ - Henrik Heigl / The CAcert.org team (D)
Tak jsem se těšil na přednášku o certifikačních autoritách! Bohužel byla zrušena kvůli nečasti přednášejícího, stejně jako slíbené vystavování certifikátů během přestávek. Škoda, velká škoda!
eCUPS: The Future of Printing on eComStation - Bart van Leeuwen
Příští verze eComStation by měly být vybaveny tiskovým systémem eCUPS, neboli eCS portem Common Unix Printing Systému. Pomocí eCUPS se bude dát tisknout naprosto stejně lokálně i síťově, podporovány jsou prý nechutně velké počty typů tiskáren. CUPS se používá mimo jiné na Linuxu a MacOSX.
Programming in PASCAL using WDSibyl - Michael Oehlhof
Původně měl přednášet někdo jiný než Michael a na přednášce to bylo dost znát. V oblasti Pascalu už asi nelze čekat nějaké revoluční změny a WDSibyl tu už také nějaký ten čas je. Takže šlo spíše o připomenutí, že tu ještě pořád je, že je open-source a dá se použít.
Implementing Servlets - Thorolf Godawa
Trocha Javy v OS/2 světě. Pokud jste nikdy neslyšeli slova jako servlet, JSP nebo Tomcat, byla přednáška právě pro vás. Pokud píšete v Javě webové aplikace, pak zde samozřejmě mnoho nových informací nenačerpáte.
PHP - Arne Blankerts
Arne Blankerts onen guru, který měl na minulém ročníku přednášku o vývoji v PHP pomocí frameworku XUL. Jelikož PHP zrovna nemusím, absentoval jsem.
PBX on eComStation - Jan Lauer & Wolfram Schmid
Jediná přednáška čistě v němčině (fuj!) o tom, jak si postavit vlastní telefonní ústřednu. Kdyby tak byla v angličtině, šlo by o hodnotný počin. Pánové navíc trestuhodně přetáhli dobrých dvacet minut do plánu další přednášky v pořadí (Mozilla Development), což jsem dost nelibě nesl.
Martin: A take zatraceně pozdě začínali!!!