Úvodní upozornění:

Následující informace jsou zveřejněny pouze pro studijní účely. Jejich aplikace by mohla být v rozporu se smlouvou uzavřenou s providerem.

Postup zprovoznění adsl na os/2 byl inspirován článkem uveřejněným v říjnovém čísle 2002 Os2ezine nazvaným Os/2 is Boring Part 3, na který také odkazuji. Vyzkoušen byl čtyřikrát, vždy úspěšně. Jeho výhodou je, že není třeba přemýšlet, zda užít protokolu PPTP či PPPoE, protože nebude použit ani jeden z nich. Většina programů pro práci s adsl, včetně InJoy Dialeru, ostatně počítá s protokolem PPPoE, který se u nás nepoužívá.

Na zkušebním počítači byly dva systémy - Windows 2000 a Warp 4, s FP 15, driver packem 2, TCP/IP verze 4.02 a Mozillou 1.4.

Instalace adsl má dvě etapy - tu důležitou - hack modemu Alcatel SpeedTouch Home a potom konfiguraci TCP/IP.

Hack modemu

Hack je to nejdůležitejší. V prvním kroku změníte modem na model SpeedTouch Pro, ve druhém jej nakonfigurujete. Hack je velmi jednoduchý. Prováděl jsem ho ve Windows, postup je velmi detailně popsán na adrese http://www.weethet.nl/english/adsl_mxstream_alcatelhack.php, data je ovšem nutno přizpůsobit našim podmínkám, viz např. http://www.zive.cz/h/Uzivatel/Ar.asp?ARI=110450&CAI=. Před hackem doporučuji přečíst si faqs, kde jsou velmi podrobně popsány všechny problémy, se kterými se můžete setkat. Dále doporučuji zkusit si též vrátit modem do původního stavu, vždyť je možné, že jej budete vracet Telecomu ..... Postup je popsán ve faqs, je stejně bezproblémový jako hack. Důsledkem hacku je opravdu stálé připojení, bez nutnosti přihlašovat se na dashboard, ač si u providerů myslí něco jiného. Prostě zapnete počítač a můžete browsit, přihlásíte se jen jednou, po instalaci. Je ovšem možno se z dashboardu odhlašovat a poté přihlašovat.

Nastavení TCPIP

Po přepnutí do Warpu je nutno zkontrolovat hodnoty v TCP/IP Configuration Notebooku. Warp si sice většinu upraví sám, ale jistota je jistota...:

- Network - enable interface
- manually - vyplnit IP - 10.0.0.120
- přes Advanced upravit MTU /maximum transmission unit/ na 1492
- Routing
Route Type Destination Router Metric Subnet Mask
Default 10.0.0.138 1
Net 10 10.0.0.138 1 255.0.0.0

- Hostnames
local domain name - lan
nameserver adresses 10.0.0.138

Po restartu jste online. A můžete browsit. Pokud by se to snad nepovedlo, vypněte pc i modem a zapněte je společně. Nezapomeňte se přihlásit na dashboard.

P.S.: Stejný postup též funguje, máte-li již hacknutý modem a instalujete-li Warp od počátku. Prostě na konci instalace, v mém případě po upgrade TCP/IP, vypnete modem i počítač a spustíte je společně. Pokud jste již hodnoty v notebooku upravili, jste online, pokud ne, upravte je teď a budete online po dalším restartu.

Hodně štěstí.