Zatímco se celý svět stará o soupeření mezi MS Windows a Linuxu, v táboře operačního systému IBM OS/2 se chystá velké překvapení. Nástupce IBM OS/2, operační systém eComStation, se totiž ke konci tohoto roku představí v nové verzi – 1.1 – a veřte, že má co nabídnout. Vedle již omletých frází o stabilitě, bezpečnosti a výbornému multitaskingu, přichází s něčím, co znají především uživatelé počítačů s nakousnutým jablkem. eComStation 1.1 bude umožňovat spouštět aplikace pro MS-DOS, Windows 16bit (Windows 3.1), Windows 32bit (některé aplikace prostřednictvím projektu Odin), Java aplikace, programy napsané pro IBM OS/2 a porty z Linux. I když je to slušný seznam, co takhle přihodit možnost spouštět většinu operačních systémů pro procesory Intel v okně přímo na ploše systému? V roce 1996 přišla IBM OS/2 s možností ovládat počítač hlasem a neuspěla. Dnes přichází po mnoha letech eCS s možností spouštět i ostatní operační systémy pod jedním OS a bez bezpečnostních rizik a výrazného zpomalení, uspěje? Do eCS 1.1 je integrována komerční aplikace VirtualPC od firmy Connectix, která umožňuje provozovat v tzv. virtuálním počítači další systémy. Pod eCS tak můžete mít nainstalovaný např. Linux, MS Windows XP, Windows 98, DOS, BeOS či FreeBSD. Všechny systémy mohou běžet najednou a vy se mezi nimi budete přepínat jako mezi programy. To samozřejmě není jediná novinka eComStationu 1.1. V nové verzi byl kompletně přepracován celý proces instalace, vylepšeno bylo grafické uživatelské prostředí, podpora multimedií, internetu, DVD, USB a k systému je přibaleno množství aplikací, znovu i včetně profesionálního kancelářského balíku Lotus SmartSuite 1.7 pro ECS.

Zajímavá licenční politika

Protože jde o komerční systém, důležitou roli vždy hrála a stále hraje cena. Proto se výrobci a dodavatelé dohodli na změně licenční politiky. Cestu předplatných vyměnili za možnost sestavit si systém téměř na míru. Celý operační systém se totiž skládá z několika “Packů”. EcomStation Entry je třeba holý operační systém, pokud si k němu pořídíte EcomStation VirtualMachine, můžete spouštět i další operační systémy, když k tomu přidáte ještě Application Pack, dostanete sadu kvalitních komerčních aplikací a s Multi processor Packem můžete využít všech 64 procesorů ve vašem stroji. Každý se tedy může rozmyslet, co opravdu ze systému využije a nemusí tak kupovat drahý systém, ve kterém platí za funkce, které jsou pro něj zbytečné. Vysoká cena tedy pro některé uživatele klesla. EcomStation Entry stojí cca 200 EURO a upgrade z IBM OS/2 Warp 4.0 pouhých 92 EURO, což již není tolik.

Platforma IBM OS/2, která se postupně mění v platformu eComStationu tedy znovu nabízí řadu vlastností, které v žádném jiném systému nenaleznete, šancí na nějaké výrazné rozšíření má však bohužel málo a to především z toho důvodu, že jde o komerční produkt a není zdarma, jako Linux. Každopádně ještě budete mít možnost přečíst si recenzi na tento produkt a to okamžitě, jak bude k dispozici. Operačnímu systému eComStation se také věnují nově zřízené stránky na adrese http://www.ecomstation.cz.

Článek byl napsán pro nakladatelství Computer Press, a. s.