Pravděpodobně již otřelá informace pro všechny, kteří se nepohybují ve světě operačního systému IBM OS/2 - ne, tento systém není mrtev - ba naopak, to co se děje ve vývoji systému OS2 v posledních letech se nedělo asi nikdy dříve... Společnost IBM sice přestala svůj systém jakkoliv výrazně vylepšovat a updatovat a věnuje se spíše otázkám záplatování chyb a funkčnosti s novým hardwarem, ke slovu se ale přihlásila firma Serenity Systems International, jeden z velkých OEM zákazníků IBM. Serenity Systems se pak dohodla s IBM na vzájemné spolupráci a nyní to vypadá asi tak, že IBM dodává svoji starou iBM OS/2 pro SS, tam ji programátoři přetvoří, upraví a vylepší a distribují ji dále pod názvem eComStation. O OS/2 dnes už tedy neuslyšíte, o eComStationu ano.

Ale nechci zde popisovat dlouhou historii skvělého systému od Velké modré ani vám vyprávět, co všechno eComStation, který před nedávnem vyrazil na trh s verzí 1.2, umí, to se můžete dočíst třeba v různých článcích zde na OS/2.cz.

Chtěl bych zde upozornit na změny a novinky, které se připravují pro eComStation 2.0, který by mohl být uveden na trh hned z kraje roku 2005.

Nemá cenu tu zdůrazňovat kvality systému IBM OS/2, ti, kdo do toho trošku vidí vědi, že jde o jeden z nejkvalitnějsích OS pro počítače IBM PC. Ti, co do toho nevidí, nechť navštíví již zmíněný web, kde naleznou spoustu užitečných informací...

eComStation se vydal cestou podobnou Linuxu, k samotnému operačnímu systému přibaluje další dostupný software (ať už komerční nebo OpenSource). Tak se do eCS dostal třeba kancelářský balík OpenOffice.org nebo Serenity Virtual Station - náhrada za VirtualPC, který koupil Microsoft a ukončil podporu IBM OS/2. Ale už přestanu plkat, co se připravuje do nové verze eComStationu?

Dlouho nám chybělo kvalitní zabezpečení, podpora více uživatelů a podobné funkce, které jsou všude dnes samozřejmostí. V eCS 2.0 se dočkají i uživatelé IBM OS/2 podpory zabezpečení, více ploch, podporována bude i funkce kryptování souborů na filesystemu JFS, který je na OS/2 jako doma. Vylepšena bude podpora APM a ACPI, při instalaci bude možno zmenšit oddíly ostatních operačních systémů a budete si moci bez problémů povídat s počítači v síti bežící na Sambě (v3). V multimédiích se pak dočkáme podpory PNG, nového hudebního editoru a podpory pro formát RealPlayeru.

A co asi potěší nejvíce, konečně lze používat s eCS firewire, již u prvních buildů je reportována bezproblémová funkčnost s mým oblíbeným iPodem :-). Škoda jen, že vývoj bluetooth pro OS/2 jde tak pomalu, protože jinak by z dnešních moderních technologií v tomto systému už nic nechybělo :-).

Samozřejmě toto není všechno, co v novém eComStationu najdete, chtěl jsem jen upozornit počítačovu veřejnost na to, že tento systém, považovaný většinou lidí za zcela mrtvý, zase tak úplně mrtvý není ;-).

Pokud chcete vědět více, doporučuji navštívit tyto stránky:
http://www.os2.cz
http://www.ecomstation.com
http://www.os2world.com
http://www.netlabs.org
http://www.os2irc.org/ecomstationinfo.html